۲۱ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ورود یک محموله قاچاق پرندگان شکاری به کشور، نیروهای دریابانی نیروی انتظامی و نیروهای یگان محیط زیست خوزستان یک لنج باری را در آب های این استان متوقف نموده و مورد بازرسی قرار دادند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، در بازرسی از این لنج چهار پرنده شکاری بالابان کشف و ضبط و دو متهم در این رابطه دستگیر شدند.


فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خوزستان در این باره گفت: پرندگان کشف شده دارای حلقه شناسایی بر روی پا و ردیاب ماهواره ای پیشرفته ای بر روی بال خود هستند.

حسن آقاشیرمحمدی اظهار داشت: بر اساس تحقیقات به عمل آمده تعدادی از اتباع یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس وارد خوزستان شده و قصد داشتند پرندگان شکاری خود را از طریق دریایی و بصورت قاچاق وارد ایران نمایند.هدف این اتباع بیگانه اقدام به شکار هوبره در دشت های استان خوزستان بوسیله بازهای شکاری تعلیم دیده بوده است که پرندگان شکاری آنها توسط مامورین کشف و توقیف گردید.

دو متهم دستگیر شده (صاحب و خدمه لنج) در این رابطه مالک اصلی پرنده ها نیستند و صرفا نقش قاچاق و جابجایی پرندگان از کشور مبدا به ایران را بر عهده داشته اند. تلاش برای شناسایی و دستگیری اتباع بیگانه و مالکین پرنده ها ادامه دارد.پرندگان شکاری (به خصوص خانواده شاهین ها) به شدت مورد علاقه قوش بازان عرب می باشند و برای خرید آنها مبالغ بالایی را پرداخت می کنند.

شیوخ عرب با آموزش پرندگان شکاری از آنها برای شکار، به ویژه شکار هوبره استفاده می کنند.
زنده گیری، شکار و قاچاق این پرندگان به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه های ارزشمند را در آستانه انقراض قرار داده است.طبق لیست جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه نقدی قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک از پرندگان شکاری شاهین، بالابان، بحری، طرلان و لاچین معادل ۶۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.


قانونگذار سنگین ترین مجازات را در بین تخلفات شکار و صید، در مورد تخلفات مربوط به شکار، صید و قاچاق پرندگان شکاری تعیین نموده و هر دو مجازات حبس (۳ سال) و جزای نقدی را همزمان برای این گروه از متخلفین در نظر گرفته است.


بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده (به مدت ۳ سال)، به جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.