۱۹ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر حضور شکارچیان متخلف در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع کاوه ده، روز گذشته (جمعه ۹۴/۱۰/۱۸) نیروهای یگان محیط زیست شهرستان فیروزکوه مستقر در واحد پشتکوه عازم ارتفاعات مذکور شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست فیروزکوه در این باره گفت: محیط بانان پس از ساعت ها پیاده روی و جست و جو سه شکارچی غیرمجاز را مشاهده نموده و جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند.
محمد فریدی اظهار داشت: متخلفین با مشاهده محیط بانان اقدام به فرار نموده و به سمت کوه متواری شدند و محیط بانان نیز به تعقیب آنان پرداختند.

در جریان تعقیب و گریز یکی از محیط بانان با یک نفر از شکارچیان گلاویز شده و با رسیدن سایر نیروها وی را بازداشت نمودند.
لحظه دستگیری و درگیر شدن شکارچی متخلف با محیطبان که توسط یکی دیگر از نیروها تصویربرداری شده است


در بازرسی از شکارچی متخلف لاشه یک قوچ وحشی تازه شکار شده کشف و ضبط گردید.
دو شکارچی متخلف دیگر موفق شدند به همراه اسلحه بکار رفته در شکار از دست مامورین بگریزند.……
..
لاشه قوچ وحشی کشف شده از شکارچی متخلف در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع کاوه ده فیروزکوه

متهم پس از یک شب بازداشت در کلانتری به همراه پرونده تشکیل شده جهت رسیدگی به جرم و افشای هویت متخلفین متواری، به دادسرای فیروزکوه معرفی گردید.


بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متهم می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.


همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.