۱۸ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز گذشته (پنجشنبه) نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی گلستان مستقر در سرمحیط بانی لهندر حین گشت و کنترل در منطقه قویونلی متوجه چهار شکارچی غیر شدند.

مدیر روابط عمومی محیط زیست استان گلستان در این باره گفت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند اما شکارچیان برای رهایی از حلقه محاصره مامورین با آنان درگیر شدند.
احمد دباغیان اظهار داشت: در جریان درگیری فیزیکی مابین شکارچیان متخلف و محیط بانان یک نفر از متخلفین به همراه یک قبضه اسلحه گلوله زنی غیرمجاز (قاچاق) و پنج فشنگ مربوطه دستگیر و سه نفر دیگر متواری شدند.


……………

…..
اسلحه گلوله زنی غیرمجاز کشف شده از شکارچیان متخلف در پارک ملی گلستان


احمد دباغیان گفت: در این درگیری یک نفر از محیط بانان از ناحیه مچ دست دچار آسیب دیدگی شده است.
متهم دستگیر شده با استناد به ماده ۱۵ قانون شکار و صید به جرم شروع به شکار جانوران وحشی و خمل سلاح غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی و تلاش برای شناسایی و دستگیری سه متهم فراری نیز ادامه دارد.


بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز»مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می شود.