۱۹ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی گلستان حین گشت زنی در جاده آسیایی طی ۷۲ ساعت گذشته با لاشه یک گرگ، یک آهو و یک گراز مواجه شدند.
مدیر روابط عمومی محیط زیست استان گلستان در این باره گفت: هر سه جانور که از گونه های ارزشمند پارک به شمار می روند بر اثر برخورد با خودروهای عبوری از بین رفته بودند.
………………

..
گرگ تلف شده براثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده میانگذر پارک ملی گلستان


احمد دباغیان اظهار داشت: لاشه این حیوانات ابتدا به مرکز اداره پارک و سپس به آزمایشگاه اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان منتقل گردید.


عبور جاده آسیایی از قلب پارک ملی گلستان ضمن قطع ارتباط اکولوژیک در دو سمت این جاده باعث شده است تعداد زیادی از گونه های جانوری ارزشمند از جمله پلنگ، خرس قهوه ای، مرال، آهو و … طی چند سال گذشته بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در این جاده از بین رفته اند و هزاران هکتار از بهترین عرصه های این پارک بر اثر عوامل انسانی در آتش سوخته است.
……………
…..
گراز تلف شده براثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده میانگذر پارک ملی گلستان

همچنین توقف خودروهای عبوری برای تفریح در حاشیه جاده ضمن برهم زدن امنیت و دشوار نمودن حفاظت از منطقه برای محیط بانان، موجب آتش سوزی های پیاپی در سوختن عرصه های طبیعی پارک در اثر روشن نمودن آتش توسط گردشگران شده است.………………

.
آهوی تلف شده براثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده میانگذر پارک ملی گلستان


موضوع تغییر مسیر و خروج جاده از پارک ملی گلستان مصوبه هیات وزیران در دو دولت گذشته بوده و مصوبه به دستگاه های مربوطه برای خروج جاده از پارک ملی گلستان و ایجاد مسیر آشخانه – گلیداغ – کلاله ابلاغ شده، اما تاکنون هیچ اقدامی در زمینه اجرای این مصوبه صورت نگرفته است.