۱۷ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر فعالیت های مجرمانه یک شکارچی متخلف و حرفه ای در مناطق شکار ممنوع شهرستان زیرکوه در استان خراسان جنوبی، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان های زیرکوه و قائن به تحقیق در این رابطه مشغول شدند.

فرمانده یگان محیط زیست استان خراسان جنوبی در این باره گفت: محیط بانان در تحقیقات خود با کمک همیاران محلی دریافتند که شکارچی مورد نظر قرار است طی روزهای آینده مجددا به قصد شکار راهی کوه شود.

مسعود مستقیم اظهار داشت: محیط بانان از یک روز قبل عازم ارتفاعات منطقه شکار ممنوع آهنگران شده و منطقه را زیر نظر گرفتند.شکارچی متخلف یک روز دیرتر از زمان پیش بینی شده راهی کوه شده بود بنابراین مامورین ناچار شدند در سرما و برف یک شبانه روز را در ارتفاعات سپری کنند.

صبح روز بعد محیط بانان حین دوربین کشی دو شکارچی متخلف را مشاهده نموده و جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند.

با توجه به حرفه ای بودن، همراه داشتن سلاح جنگی و احتمال درگیری و یا فرار متخلفین، محیط بانان در عملیاتی از پیش طراحی شده هر دو متخلف را در ارتفاعات غافلگیر و پیش از هرگونه اقدامی دستگیر نمودند.
از شکارچیان متخلف که به قصد شکار کل و بز عازم ارتفاعات شده بودند یک اسلحه جنگی کلاشینکف به همراه ۱۲ فشنگ جنگی کشف و ضبط گردید.

متخلفین پس از بازداشت و تشکیل پرونده با استناد به ماده ۱۵ قانون شکار و صید به جرم شروع به شکار جانوران وحشی و همچنین به جرم حمل اسلحه جنگی غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی شدند.

متهمین طبق بند پ ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، به جرم حمل سلاح جنگی به حبس از دو تا پنج سال محکوم خواهند شد.


ضمن اینکه بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، سلاح و مهمات کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.