تهران - ایرنا - پناهگاه حیات وحش میاندشت یکی از مناطق تحت نظر سازمان حفاظت محیط زیست با حدود ۸۴ هزار و ۴۳۵ هکتار وسعت در شرق شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی واقع شده و دارای تنوع جانوری زیادی است.


به گزارش گروه علمی ایرنا، میاندشت در سال ۱۳۵۲ تحت حفاظت قرار گرفت و در آن هنگام با داشتن حدود ۳۵۰۰ راس غزال ایرانی (آهو) و تعدادی یوزپلنگ از بهترین زیستگاه های این دو حیوان به شمار می آمد.

این منطقه یکی از غنی ترین مناطق استپی کشور از نظر تنوع و شمار گونه های جانوری است اگرچه در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار می گیرد اما وجود رودخانه فصلی کال شور در منطقه باعث شده تا چندان با مشکل کم آبی روبرو نباشد.

تاکنون حدود 120 گونه گیاهی از جمله بابونه سفید، خارشتر، کاکوتی، اشنیان، اسپند، گل جالیزی، درختچه های گز و طاق، شور، زنبق و درمنه شناخته شده است .

روباه، خرگوش، آنقوت، هوبره، گوسفند وحشی، گرگ، گراز، طرلان، سارگپه پابلند، عقاب شاهی، دلیجه، انواع موش، سیاه گوش، گربه دشتی، گربه پالاس، پلنگ، کفتار راه راه، شغال، تشی، زرده بر، خارپشت برانت، مار شاخدار( افعی )، تیر مار و بزمجه از دیگر جانوران شاخص یا دارای جمعیت مناسب این منطقه است.

مهمترین تهدید برای محیط زیست این منطقه، مانند تمام زیستگاههای مرتعی دیگر ایران، چرای بیش از حد ظرفیت توسط دام های اهلی است اما در سال های اخیر تلاش هایی برای کاهش آن صورت گرفته است. همچنین دشتی و هموار بودن منطقه باعث آسیب پذیری آن در برابر شکارچیان شده است.

پس از تصویر برداری از یک خانواده یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش میاندشت که شامل یک مادر و سه توله بود، انجمن یوزپلنگ ایرانی تعدادی دوربین تله ای به منظور ثبت تصاویر بیشتر از این خانواده و احیانا گونه های دیگر در منطقه نصب کرد که به دنبال آن، تصاویر زیبایی از حیات وحش منطقه ثبت شد.

بدون شک این تنوع جانوری مناسب در پناهگاه حیات وحش میاندشت با تلاش های شبانه روزی محیط بانان منطقه حفظ شده است.

آهو، عقاب طلایی، روباه، کفتار، گرگ و یوزپلنگ آسیایی از جمله گونه های ثبت شده در این تصاویر هستند.منبع:ایرنا