زنجان - ایرنا - سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: جمعیت قوچ و میش نژاد خالص ارمنی در منطقه حفاظت شده و پناهگاه انگوران از توابع شهرستان ماهنشان این استان به 584 راس رسیده است.

ناصر جعفری، روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: این تعداد در مقایسه با پارسال 17 درصد افزایش داشته است که نشان از تلاش شبانه روزی محیط بانان، همکاری دوستداران طبیعت همچنین بسترسازی مناسب برای زاد و ولد این گونه شاخص در این منطقه از استان زنجان است.

وی یادآور شد: جمعیت قوچ و میش نژاد ارمنی خالص در این منطقه از استان زنجان در سال 93 تعداد 502 راس بود که در مقایسه با سال 92، 18 درصد رشد داشت که با تداوم تلاش ها و جلوگیری از شکار و بیماری ها، به حتم در سال های آتی نیز شاهد رشد این گونه جانوری خواهیم بود.
جعفری افزود: در این سرشماری که از روز یکشنبه هفته جاری به مدت سه روز انجام شد20 راس کل و بز، 26 قلاده گراز و پنج قلاده روباه نیز مشاهده شدند.

وی افزود: این سرشماری از سوی 35 نفر از کارشناسان، محیط بانان، نمایندگان تشکل های مردم نهاد، دوستداران و همیاران محیط زیست، خبرنگاران و نماینده بازنشستگان اداره کل حفاظت محیط زیست زنجان انجام شد.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان وسعت این منطقه را 122 هزار هکتار اعلام و اظهار کرد : پارسال 25 راس کل و بز در این منطقه مشاهده شده بود که ممکن است در سرشماری امسال تعدادی از این کل و بزها به چشم نیامده باشند.

در این منطقه از استان زنجان، گونه های جانوری مختلف از جمله خرس قهوه ای، گربه وحشی، سیاه گوش، گراز، گرگ، کفتار، روباه و انواع پرندگان شکاری ازجمله عقاب طلایی و کبک، زیست می کنند.


منبع:ایرنا