ارومیه - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: هشت سال حبس برای شکارچی بز در زرآباد خوی صادر شد.


پروزیر آراسته روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تابستان 94 در عملیات گشت و کنترل در منطقه مراکان و زرآباد خوی دو نفر متخلف شکار توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست خوی دستگیر شدند.

وی اظهار کرد: از این دو نفر دو راس بز وحشی به همراه یک قبضه اسلحه کلاشینکف غیر مجاز کشف و ضبط شد و پرونده متخلفان جهت سیر مراحل قانونی به دادگستری شهرستان خوی ارسال شد.
آراسته بیان کرد: پس از چندین ماه دادگاه خوی رای این پرونده را صادر کرده و برای متهم ردیف اول از بابت شکار غیرمجاز حکم سه سال حبس و از بابت نگهداری اسلحه کلاشینکف (قاچاق) حکم پنج سال حبس را صادر کرد.

وی گفت: محکوم و متهم ردیف دوم نیز محکوم به تحمل شش ماه حبس شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: از علاقه مندان محیط زیست درخواست می شود تا اطلاعات مربوط به هرگونه نگهداری غیرمجاز حیات وحش، شکار غیرمجاز توسط افراد متخلف و هر اقدام مشکوک شکارچیان در منطقه حفاظت شده مراکان و منطقه شکار ممنوع زرآباد را به ادارات حفاظت محیط زیست اعلام کنند.

وی افزود: ماموران یگان حفاظت استان و منطقه حفاظت شده مراکان به طور شبانه روزی در حال گشت زنی و کنترل مناطق تحت مدیریت هستند و با متخلفان در حوزه شکار و صید برابر با قانون برخورد می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اضافه کرد: بر اساس آمار سرشماری اخیر دو هزار و 754 راس بز، 454 راس کل، 306 راس قوچ و تعدادی میش در منطقه مراکان خوی زیست می کنند.
آراسته گفت: در سال گذشته جمعیت کل و بز و قوچ و میش در مراکان افزایش یافته که نشان از وجود امنیت زیستی و غذایی بوده است.

به گزارش ایرنا در شب 16خرداد امسال محیط بانان منطقه حفاظت شده مراکان خوی بعد از شنیدن صدای شلیک در منطقه دره شام مراکان خوی به محل مورد نظر عازم می شوند.

در یک برنامه کمین شبانه ماموران یگان حفاظت محیط زیست مراکان موفق به دستگیری دو متخلف شکار می شوند که یکی از آنان با استفاده از تاریکی شب با موتورسیکلت به همراه یک قبضه اسلحه کلاشینکف متواری می شود و نفر دیگر به همراه دو لاشه بز وحشی دستگیر می شود.

با تلاش ماموران و دستگاه قضایی نفر دوم نیز شناسایی و پرونده روال عادی خود را طی می کند که عاقبت با صدور احکام متخلفان پرونده مختومه اعلام می شود.

منطقه حفاظت شده مراکان خوی در 45 کیلومتری شمال شرقی خوی با 110 هزار هکتار وسعت در حوزه استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و در محدوده شهرهای خوی، مرند، ماکو و جلفا واقع شده است.

با توجه به طرح سرشماری توان اکولوژیکی منطقه حفاظت شده مراکان تاکنون بیش از 300 گونه گیاهی و 24 گونه جانوری در این منطقه با ارزش شناخته شده است.