شهرکرد- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: چهار متخلف جرائم زیست محیطی در مناطق حفاظت شده استان شناسایی، دستگیر و اعمال قانون شدند.


شهرام احمدی روز یکشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان، این متخلفان را به جرم حمل سلاح و شکار غیرمجاز در اواخر هفته گذشته دستگیر کردند.
وی اظهار داشت: در یک اقدام، ماموران محیط زیست استان از متخلفان دو قطعه مرغابی با دو قبضه اسلحه ساچمه ای در تالاب های شهرستان بروجن کشف و ضبط کردند.

احمدی گفت: ماموران یگان حفاظت استان در اقدامی دیگر، دو شکارچی را در منطقه حفاظت شده سبزکوه دستگیر کردند.

وی گفت: از این شکارچیان یک راس بز وحشی شکار شده، به همراه ادوات شکار کشف و ضبط شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: شکارچیان متخلف پس از تشکیل پرونده تحویل مراجع قضائی داده شدند.

احمدی گفت: جرائم نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیرمجاز جانوران وحشی موضوع بند (چ) ماده 3 قانون شکار و صید با تایید شورای عالی محیط زیست مورد بازبینی قرارگرفته و تغییر یافته که به موجب قانون هم اکنون مبلغ ضرر و زیان شکار هر قطعه کبک وحشی دو میلیون ریال تعیین شده است.

به گزارش ایرنا، استان چهارمحال وبختیاری به دلیل قرار گرفتن در منطقه زاگرس میانی(زاگرس مرطوب) از تنوع گیاهی و جانوری منحصر به فردی در مقایسه با دیگر مناطق کشور برخوردار است.
استان چهارمحال و بختیاری دارای یک پارک ملی، یک اثر طبیعی ملی و پنج منطقه حفاظت شده به مساحت 155هزار و 844 هکتار و دو منطقه شکار ممنوع به مساحت 51هزار و 724هکتار است.

هم اکنون 12.5 درصد مساحت چهارمحال و بختیاری تحت مدیریت حفاظت محیط زیست قرار دارد.