۵ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): همایش پذیرایی از درناها با شعار «اراک میزبان مهربان پرندگان مهاجر» روز جمعه با حضور جمعی از مسئولان استان مرکزی، دوستدارن و حامیان حیات وحش در تالاب میقان این شهر برگزار شد.

در جریان این همایش مردم و مسئولان استان مرکزی مقدار زیادی غذا در اطراف تالاب میقان تخلیه نمودند تا درناهای مهاجر دچار کمبود غذا نشوند.

همه ساله هزارن درنای خاکستری و سایر گونه های پرندگان مهاجر جهت زمستانگذرانی و دستیابی به غذا وارد تالاب میقان در نزدیکی شهر اراک می شوند.

زمستان سال گذشته جمعیت درناهای خاکستری در تالاب میقان حدود ۱۲ هزار عدد برآورد شده بود.
یخ زدگی تالاب و کمبود غذا مهمترین عواملی است که زندگی درناهای خاکستری را تالاب میقان تهدید می کند. مردم اراک و سایر طبیعت دوستان کشور همه ساله با توزیع دانه در زمین های یخ زده اطراف تالاب میقان به یاری درنا می شتابند.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی ضمن قدردانی از تمامی دست اندرکاران این همایش و جوامع محلی این تالاب گفت: متاسفانه درحال حاضر در برخی از نقاط کشور تعداد معدودی از افراد اقدام به شکار پرندگان می کنند که این امر باعث مخدوش شدن وجه ایران اسلامی در سطح جهان می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی حسینعلی ابراهیمی با بیان اینکه پیام بزرگ این همایش به جهانیان این است که شکار پرندگان فرهنگ غالب ایرانیان نیست افزود: مردم ایران بر اساس آموزه های دینی، مذهبی و ملی شان حفاظت از پرندگان را وظیفه خود می دانند.

وی با اشاره به اینکه با تجمع مردم در تالاب میقان به جهان این پیام مخابره می شود که مردم اراک میزبان مهربان پرندگان مهاجر هستند تصریح کرد: بدون شک مردم استان مرکزی بویژه اراک برای همه کسانی که می خواهند از ظرفیت گردشگری این استان بهره ببرند و یا در این شهر بیتوته کنند میزبان مهربانی هستند.

فیلی معاون عمرانی استانداری مرکزی نیز با اشاره به ضرورت حفاظت از پرندگان مهاجر گفت: استفاده از تفنگ باید برای دفاع از میهن اسلامی و تمامیت ارضی کشور باشد.

وی با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست افزود: امید است حفاظت از پرندگان و محیط زیست به عنوان یک فرهنگ غالب تداوم یابد.

رئیس کمیسیون محیط زیست اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان مرکزی نیز در این مراسم با اشاره به خشک شدن تمام تالاب های منطقه مرکزی ایران گفت: تالاب کویری میقان تنها تالاب پر آب منطقه مرکزی است.

ایزدی هدف از برگزاری این همایش را مخابره کردن پیام میهمان نوازی ایرانیان و به خصوص مردم اراک به مردم دنیا ذکر و خاطر نشان کرد: هیچ میزبان مترقی میهمان خود را نمی آزارد.

وی با بیان اینکه نیاکان ما در گذشته به خوبی از این پرندگان پذیرایی می کردند افزود: هزاران سال است که درناها و سایر پرندگان به تالاب میقان مهاجرت می کنند، بنابراین باید بخشی از وقت خود را برای حفاظت از این پرندگان قرار دهیم تا مسیر مهاجرت خود را تغییر ندهند.

تصاویر زیر مربوط به همایش روز پذیرایی از درناها و تصاویر درناهای خاکستری در تالاب میقان می باشد که هفته گذشته تهیه شده است.


پنج تصویر نخست از مجید نوری و تصاویر درناها از مصطفی رودبارانی