۳ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست شهرستان دماوند حین گشت و کنترل در ارتفاعات منطقه شکار ممنوع کوه سفید متوجه حضور سه فرد مسلح شدند که بوسیله یک خودرو وارد منطقه شده و در جست و جوی شکار بودند.
رییس اداره محیط زیست شهرستان دماوند در این باره گفت: محیط بانان موضوع را به مرکز اداره اطلاع داده و اکیپی از نیروهای کمکی بوسیله یک خودروی پیکاپ مسیر حرکت متخلفین را مسدود نمودند.
عباس میرزاکریمی اظهار داشت: پس از رسیدن خودروی شکارچیان به کمین محیط بانان، مامورین خودروی متخلفین را متوقف نموده و به تفتیش آن پرداختند.


در جریان بازرسی از خودروی متخلفین یک اسلحه پنج تیر قاچاق ، یک اسلحه دولول قاچاق ، یک اسلحه بادی ، تعدادی فشنگ چهارپاره ، دوربین ، چراغ قوه و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

در این راستا دو متخلف دارای سلاح شکاری به جرم شروع به شکار جانوران وحشی و همچنین حمل اسلحه غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی شدند.
خودرو، اسلحه ها و ادوات شکار متخلفین نیز تا اتمام رسیدگی به پرونده توقیف گردید.


در جریان رسیدگی به پرونده متخلفین در دادگاه کیفری شهرستان دماوند، دادگاه با استناد به گزارش مامورین محیط زیست، اعترافات متخلفین، شواهد موجود و سایر مندرجات پرونده بزهکاری متهمین را محرز و مسلم تشخیص داد.

بنابراین دادگاه با توجه به جوان بودن، عدم وجود سابقه کیفری ، اقرار به اشتباه و اظهار پشیمانی متهمین هریک از آنان را به پرداخت پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم نمود.
همچنین با رای دادگاه دو اسلحه کشف شده با استناد به ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی به نفع دولت مصادره گردید.


همچنین متهمین نسبت به جرم شروع به شکار جانوران وحشی تبرئه شده و خودروی مربوطه نیز به آنان مسترد گردید.