۳ دی ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز ۹۴/۹/۲۵ نیروهای یگان محیط زیست منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد حین گشت و کنترل متوجه صدای شلیک گلوله در ارتفاعات این منطقه شدند.

مسئول منطقه حفاظت شده سفیدکوه در این باره گفت: محیط بانان به ردزنی و دوربین کشی در منطقه پرداخته و پس از تاریک شدن هوا در مسیرهای احتمالی خروج شکارچیان به کمین نشستند.
علیرضا رحیمی اظهار داشت: ساعت ۸ شب، چهار نفر شکارچی متخلف به کمین محیط بانان رسیده و با فرمان ایست مامورین مواجه شدند.

علیرضا رحیمی گفت: متخلفین بدون توجه به ایست محیط بانان در کوه متواری شده و مامورین نیز به تعقیب آنان پرداختند.

پس از مدتی تعقیب و گریز یک نفر از شکارچیان دستگیر شده و سه نفر دیگر با استفاده از تاریکی شب متواری شدند.
در بازرسی از متخلف دستگیر شده بخشی از اجزای بدن یک کل وحشی به همراه یک اسلحه برنو غیرمجاز (قاچاق) کشف و ضبط گردید.

متهم در جریان بازجویی ها هویت سه متخلف فراری را نیز فاش نموده و با دستور دادستان شهرستان چگنی حکم بازرسی از منازل متهمین متواری نیز صادر گردید.

محیط بانان پس از دریافت نیابت قضایی با همراهی مامورین انتظامی وارد منزل متخلفین شده و در جریان بازجویی از منازل سه شکارچی متخلف نیز یک اسلحه M1 دارای جواز و یک اسلحه شکاری تک لول دارای جواز نیز کشف و ضبط گردید.
پس از آن سه متخلف فراری نیز در دادسرا حاضر شده و با دستور مقام قضایی هر چهار متهم بصورت موقت روانه زندان شدند.


بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک کل وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است.

متهمین صبح روز ۹۴/۹/۲۶ مبلغ یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یکی از دو کل وحشی را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمودند و متعهد شدند یکصد میلیون باقیمانده را نیز طی روزهای آینده واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی در منطقه حفاظت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه ها و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

در مورد دارنده اسلحه برنو قاچاق، بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز»مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.


همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می شود.