گرگان - ایرنا - رئیس محیط زیست شهرستانهای گمیشان و بندرترکمن گفت: با پاکسازی اطراف تالاب بین المللی گمیشان و جمع آوری دام های هوایی شکارچیان غیرمجاز ده پرنده آبزی و کنار آبزی از این تورها نجات یافتند.


علی بیانی صبح سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این دام های هوایی در منطقه نیزاری و حائل بین تالاب بین المللی گمیشان و دریای خزر در منتهی الیه شمال غربی استان گلستان نصب بود که شب گذشته جمع آوری شد.

به گفته وی در این ماموریت که بصورت پیاده و حدود 6 ساعت بطول انجامید، 10 رشته دام با طولی بیش از 500 متر کشف و پرندگان از داخل این تورها که ارتفاع برخی از آنها تا 6 متر بود، نجات داده شدند.

وی افزود: همچنین مامورین انتظامی گمیشان در بازرسی از مخفیگاه یکی از متخلفین تعداد 16 قطعه پرنده از نوع کوکر شکم سفید را کشف و با همکاری محیط زیست این متخلف به محاکم قضایی شهرستان معرفی شد.

به گزارش ایرنا کوکر شکم سفید از پرندگان بومی ایران است که در 15 سال گذشته از پراکندگی فراوانی برخوردار بوده اما اکنون شمار آن در زیستگاه ها کاهش چشمگیر یافته است.

پرواز این پرنده سریع بوده و اغلب به صورت دسته های بزرگ دیده می شود که مانورهای مختلف می دهند.
طبق قانون حمل، عرضه، فروش، صدور جانوران وحشی زنده و یا کشته و اجزای آن جرم و مستوجب مجازات می باشد.

بیانی در این زمینه گفت: طبق تعامل صورت گرفته و توجه ویژه مسئولان قضایی شهرستان گمیشان ،پرونده های قضایی مرتبط با شکار و صید خارج از نوبت و در اسرع وقت رسیدگی و بصورت قاطعانه با شکارچیان غیرمجاز برخورد می شود.

همه ساله و همزمان با مهاجرت پرندگان به منابع آبی در گلستان تعدادی از سودجویان و متخلفان مبادرت به نصب دام هوایی در زیستگاه های پرندگان می کنند.

تالاب بین المللی گمیشان یک زیستگاه منحصر به فرد با وسعت بیش از 20 هزار هکتار است که 14 هزار هکتار آن جزء مناطق شکار و صید و تیراندازی ممنوع سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.
گمیشان یک تالاب ساحلی محسوب می شود و طیف گسترده ای از گونه های مختلف پرندگان همچون 'مرغابی، غاز، قو، پلیکان، باکلان، پرستوی دریایی، سلیم، کاکایی، چنگر، اگرت، خوتکا، گیلان شاه و تلیله' به آن مهاجرت می کنند.

همچنین تعداد گونه های موجود که برای زمستان گذرانی یا زادآوری در تالاب هستند حدود 110 گونه برآورد می شود.

شهرستان گمیشان با افزون بر 67 هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان واقع است.