تهران - ایرنا - دوربین انجمن یوزپلنگ ایرانی در پارک ملی ساریگل، در پاییز موفق به عکسبرداری از یکگربه پالاس در این پارک شد.


به گزارش ایرنا از انجمن یوزپلنگ ایرانی، مرزهای شمالی خراسان نخستین منطقه در ایران بوده که حدود نیم قرن پیش وجود گربه پالاس برای اولین بار گزارش شد.

بسیاری از گزارش هایی که طی سال های بعد به دست آمد، این فرضیه را تقویت کرد که گربه پالاس عمدتا در نیمه شمالی کشور، به خصوص شمال شرقی حضور دارد، حال آنکه در سال های اخیر حتی از مناطقی چون یزد و کرمان نیز گزارش شده است.

گربه پالاس عمدتا در مناطق استپی مرتفع آسیای مرکزی و غربی زندگی کرده و زندگی در مناطق صخره ای باعث شده که به ندرت در طبیعت مشاهده شود. با این حال، در سال های اخیر، به صورت فزاینده ای در مناطق مختلف کشور رؤیت شده است.

جثه کوچک و غیرقابل پیش بینی بودن مسیر حرکت این جانور باعث شده که نتوان از دوربین های تله ای به عنوان یک ابزار کارآمد برای بررسی وضعیت این گونه در کشورهای مختلف بهره جست و تعداد تصاویری که در کشورهای مختلف با استفاده از این دوربین های خودکار گرفته شده است، شاید به 10 مورد هم نرسد. در آخرین مورد آنها و در جریان پروژه حفاظت از یوزپلنگ در شمال شرقی ایران، یکی از دوربین های نصب شده انجمن یوزپلنگ ایرانی در پارک ملی ساریگل پاییز 1394 چند تصویر از یک گربهپالاس گرفت.

این گربه پالاس که با کنجکاوی دوربین تله ای را مورد بررسی قرار می دهد، پس از دقایقی از آن محل دور می شود. پیش از این نیز در ساریگل گربه پالاس توسط محیط بانان و کارشناسان مشاهده و تصویر برداری شده بود.


*** گربه پالاس


گربه پالاس یک گربه سان وحشی کوچک بومی آسیای میانه است. این جانور تقریبا به اندازه یک گربه خانگی است و دارای حدود ۶۰ سانتیمتر طول (بدون احتساب دم ۲۵ سانتیمتری ) و به طور متوسط ۳٫۶ کیلوگرم وزن است. رنگ موهای بدنش خاکستری روشن یا زرد تیره همراه با نوارهای عمودی است که گاهی در میان موهای انبوه و متراکم بدن، دیده نمی شوند.

این گربه شکل های گوناگونی دارد که آن را از دیگر گربه سانان متمایز می کند، چشمان گرد این حیوان، برجسته ترین ویژگی اش به شمار می آید. پاهایش کوتاه، سرش نسبتا بزرگ و موهایش بلند و انبوه هستند.


*** بوم شناسی


گربه پالاس در استپ های تا ارتفاع چهار هزار متری زندگی می کند. سحرگاه و غروب ها به شکار می رود و از جوندگان و پرندگان تغذیه می کند.


*** زیستگاه و وضعیت گربه پالاس در ایران


ایران غربی ترین محدوده زندگی گربه پالاس است. این حیوان بیشتر در شمال شرق ایران مشاهده شده و گزارش های پراکنده ای از حضور آن در مرکز و شمال غرب نیز در دست است. در سال ۲۰۰۸ یک دوربین تله ای با ثبت تصویری از این گونه در پارک ملی خجیر حضور این گونه را در البرز مرکزی نیز ثابت کرد. در سال ۱۳۹۲ نیز یک گربه پالاس توسط شکارچیان در شهرستان بافت زنده گیری شد.

بیشتر گزارش ها از گربه پالاس مربوط به حیوانات مرده یا زنده گیری شده توسط چوپانان در ارتفاعات بالا می شود. اطلاعات بسیار کمی در مورد تغذیه، زیستگاهها، تولید مثل و رفتارهای اجتماعی این حیوان در دست است و به نظر می رسد کشته شدن توسط سگ های گله تهدید مهمی برای ادامه حیات گربه پالاس در این کشور باشد.