۳۰ آذر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چند روز قبل نیروهای یگان محیط زیست بانه در استان کردستان، حین گشت و کنترل در جنگل های بلوط حوزه این شهرستان متوجه یک متخلف حین شکار سنجاب شدند.

رئیس اداره محیط زیست بانه در این باره گفت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلف وارد عمل شده و وی را درحالیکه مشغول شکار سنجاب بود بازداشت نمودند.
محمد دلسوز میرزایی اظهار داشت: این متخلف با تخریب و آتش زندن بدنه درخت بلوط، یک سنجاب ایرانی را از لانه خود درون تنه درخت بیرون کشیده و به منظور مصرف خوراکی گلوی حیوان را بریده بود.
….
تصویر سنجابی که توسط متخلف در بانه شکار شده و سپس گلوی آن جهت مصرف خوراکی بریده شده بود


خوشبختانه نیروهای محیط زیست به موقع وارد شده و این متهم را پیش از آنکه تعداد بیشتری سنجاب را از بین ببرد دستگیر نمودند.

متهم پس از تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده و همچنین آسیب رساندن به پوشش گیاهی (درخت بلوط) به مراجع قضایی معرفی گردید.
این متخلف روز دوشنبه ۹۴/۹/۲۲ مبلغ هشت میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمود.

متهم علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محیط زیست، در دادگاه به جرم صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

سنجاب ها به دلیل مخفی نمودن بذر بلوط در زیر خاک نقش بسیار مهمی در رویش و حفظ جنگل های بلوط بر عهده دارند و همچنین به عنوان طعمه ضامن بقایای بسیاری از گوشتخواران و پرندگان شکاری می باشند.
تنه درخت بلوطی که توسط متخلف تخریب و سپس سوزانده شده بود تا سنجاب را از داخل آن بیرون بیاورد

متخلفین پس از سوراخ کردن تنه درختان بلوط بوسیله تبر، نوزادان سنجاب از داخل لانه ها برداشته و همچنین با آتش زدن درختان بلوط کهنسال و ایجاد دود، سنجاب های بالغ را از لانه خود در داخل در درخت بیرون کشیده و با کیسه های مخصوصی به دام می اندازند.
آنها با این عمل علاوه بر نابودی سنجاب، آسیب های جبران ناپذیری به درختان بلوط وارد می کنند و گاه شکار یک سنجاب موجب تخریب کامل یک درخت بلوط می گردد.

….تصویر سنجابی که توسط متخلف در بانه شکار شده و سپس گلوی آن جهت مصرف خوراکی بریده شده بود

متخلفین گوشت سنجاب ایرانی را به مصرف خوراکی رسانده و یا این گونه ارزشمند را به استان های دیگر خصوصا استان تهران منتقل کرده و به نام های دیگر از جمله سنجاب خارجی و غیره به عنوان حیوان خانگی و با قیمت گزاف به فروش می رسانند.

صید و شکار غیر قانونی موجب کاهش شدید جمعیت سنجاب در رویشگاه های بلوط شده و نسل این گونه ارزشمند را در خطر انقراض قرار داده است.