مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان ایلام گفت: دو راس از گوزن‌های نابالغ زرد ایرانی به دلایل نا مشخصی در سایت مانشت و قلارنگ تلف شدند.

مازیار سلیمان نژاد مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص مرگ دو راس گوزن‌های زرد ایرانی اظهار داشت: در پی مرگ دو راس گوزن‌های نابالغ زرد ایرانی در سایت مانشت و قلارنگ ایلام، لاشه‌های آن‌ها جهت تشخیص علت مرگ و انجام آزمایشاتی به ادارات کل دامپزشکی ایلام و تهران ارسال شده است.وی با اشاره به بی سابقه بودن مرگ و میر این گونه‌ای ارزشمند در سایت تکثیر مانشت و قلارنگ ایلام تصریح کرد: با تلف شدن این دو راس اکنون تعداد گوزن‌های سایت تکثیر این استان به 42 راس رسید.


گفتنی است؛ سایت تکثیر مانشت و قلارنگ استان ایلام با وسعت 80 هکتار از سال 86 از موفق‌ترین سایت‌های احیای گوزن زرد ایرانی محسوب شده و گوزن زرد ایرانی نیز از گونه‌های در معرض خطر انقراض ایران است.


*علت مرگ گوزن های زرد نابالغ نامشخص است


سارایی معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما با بیان اینکه مرگ این دو راس از گوزن های زرد نابالغ ایلام حدودا دو هفته پیش رخ داده ،بیان کرد: بلافاصله نمونه خون و بافت گوزن های تلف شده به بیمارستان دامپزشکی اداره کل این سازمان در تهران و ایلام منتقل شده است.


وی در ادامه در خصوص پیگیری‌های انجام شده از نتایج آزمایشات گفت: با اینکه ما دلیل مرگ گوزن‌های سایت تکثیر را طاعون نشخوار کنندگان کوچک (ppr) می‌دانستیم ولی آزمایشگاه‌های دامپزشکی این مورد را رد کردند.


معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان تصریح کرد: تاکنون آزمایش‌های گروه دامپزشکی جهت مشخص شدن دلیل مرگ گوزن‌های زرد نابالغ به نتیجه نرسیده و در حال بررسی است.منبع:باشگاه خبر نگاران