۲۷ آذر ۱۳۹۴

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بیش از سه ماه است که کشتار پرندگان مهاجر در تالاب ها و آبگیرهای طبیعی و دست ساز استان خوزستان آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد.
هر روز صبح لاشه صدها پرنده مهاجر از گونه های مختلف اعم از حمایت شده و غیره در بازار شهرهای شادگان و اهواز فارغ از هرگونه برخورد و نظارتی از طرف اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان و در فاصله کمى از این اداره به فروش می رسند.
طاووسک – جریمه دو میلیون ریال


طاووسک از زمره پرندگان حمایت شده میباشد که متاسفانه روزانه در تعداد قابل توجهى در این بازار به فروش میرسد.
همزمان با افزایش تعداد پرندگان مهاجر در تالاب ها و آبگیرهای خوزستان صید و کشتار آنها نیز به شدت افزایش یافته است.

چنگر (جریمه: یک میلیون ریال) / چنگر نوک سرخ (جریمه: دو میلیون ریال) / خوتکا (جریمه: یک میلیون ریال)


در چند سال اخیر به دلیل نبود نظارت و برخورد بازدارنده با متخلفان، صید پرندگان مهاجر گسترش زیادی یافته است بطوریکه عده ای سودجو با سوء استفاده از خشکیدگى تالاب های طبیعی با هدایت آب نهرها به زمین ها، آبگیرهای مصنوعی ایجاد می کنند و به راحتی به صید پرندگان مهاجر می پردازند.
گیلانشاه دم سیاه – جریمه : دو میلیون ریال
اردک بلوطى / گونه حمایت شده ملى و بین المللى / نرخ جریمه ٨ میلیون ریال
اردک مرمرى ، گونه بسیار نادر و حمایت شده ملى و بین المللی / نرخ جریمه: ٨ میلیون ریالمانند فریدونکنار و سرخرود مازندران در این بازار نیز هر پرنده اى که صید شده باشد می بایست به پول تبدیل شود، حتی پرندگان حرام گوشت و غیر خوراکى


حواصیل خاکسترى و باکلان ، پرندگان حرام گوشت / نرخ جریمه دو میلیون ریال
فلامینگو ، پرنده حمایت شده / جریمه : ١٢ میلیون ریالدر صورت تداوم بى قانونى و همه گیر شدن ساختن آبگیر و برکه مصنوعى به جهت صید پرندگان (همچنین وجود بازار دائمى براى آن) در بین افراد بومی و کشاورزان منطقه برخورد با متخلفان بسیار مشکل خواهد شد و به چالشی بزرگ برای محیط زیست استان خوزستان تبدیل می شود.
على رغم تلاش اخیر یگان حفاظت اداره اهواز در تخریب محمیه ها (دام هاى زمینى) در تالاب بامدژ و دستگیری یکی از عاملان فروش پرندگان وحشی در بازار، متاسفانه سه روز بعد بازار دست فروشان با حضور همان فرد و دیگر متخلفین کماکان برقرار بوده که این مسئله به روشنى بیانگر بازدارنده نبودن جرائم، عدم اعمال آن و البته سود سرشار و نامشروع تجارت انفال و میراث طبیعى کشور است که به راحتى جبران خسارت هاى احتمالى را نیز درپى دارد.

پرندگان مشخص در تصاویر (در سینی) تنها بخش کوچکی از پرندگانی هستند که فروشندگان برای فروش در معرض دید قرار داده اند و بلافاصله پس از فروش رفتن پرندگان موجود پرندگانی که در زنبیل ها و گونی های بزرگى در اطراف قرار داده شده اند برای فروش به روی سینی منتقل می شوند.
علاوه بر بکارگیرى روش دام زمینی (محمیه) که بوسیله آن گونه های مختلف پرندگان را به شکل گروهى به دام میاندازند صید از طریق دانه های آغشته به سم نیز از روش هاییست که متاسفانه چند سال است که مورد استفاده قرار میگیرد.
شیوه غیر اخلاقى صید بوسیله مسموم کردن پرندگان، باعث کاهش چشمگیر جمعیت انواع پرندگان استان خوزستان شده است.چنگر نوک سرخ مسموم شده
چکاوک کاکلى مرده و زنده
فیلوش مسموم شده


دسته هاى بزرگ یاکریم که بوسیله سم صید شده و در بازار به فروش میرسند


این روش صید که کماکان کاربرد زیادى دارد برای صید انواع گنجشگ سانان، قمرى ها، مرغابی ها، چنگرها و غازها بکار گرفته میشود.

متعاقب استفاده از دانه هاى آغشته به سم براى صید پرندگان، پستانداران هم در نتیجه تغذیه از پرندگان مسموم و یا نیمه جان به کام مرگ کشیده میشوند.
قرقى نر و ماده – جریمه : صد میلیون ریالدلیجه / جریمه : دویست میلیون ریالسنقر / جریمه : پنج میلیون ریال
سار / جریمه : صد هزار ریال


سود جویان دانه ها را به نوعی سم اغشته کرده و در محدود های مشخص در آب یا خشکی پخش میکنند سپس لاشه پرندگان را در نقطه اى قرار داده به لاشه ها شلیک میکنند تا در زمان فروش اینچنین به نظر آید که پرندگان بوسیله اسلحه شکار شده اند. بریدن سر پرندگان مسموم شده نیمه جان و مرده نیز از روش دیگر فریب دادن مشترى ها در هنگام خرید این پرندگان است.

استفاده از دانه های سمی علاوه بر کشتار وسیع پرندگان مورد استفاده مستقیم و غیر مستقیم سایر گونه هاى جانورى این زیستگاه ها و در نتیجه باعث نابودى گونه هاى مختلف پرندگان شکارى، خزندگان و پستانداران شامل انواع جوندگان، روباه، شغال، گربه هاى وحشی، خارپشت ها، کفتار و گونه بسیار نادر و ارزشمند رودک عسل خوار نیز مى شود.خروس کولى سینه سیاه / جریمه : صد هزار ریالگنجشک گلو زرد / جریمه : صد هزار ریال
دانه هاى آغشته به سم جهت صید پرندگان
رودک عسل خوار ، گونه نادر و حمایت شده / جریمه : چهل میلیون ریال


گزارش و تصاویر : رضا نیک فلک – دانشجو و فعال محیط زیست

گزارش قبلی: صید غیر قانونی و خرید و فروش علنی انواع پرندگان وحشی در خوزستان