۲۶ آذر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز گذشته نیروهای یگان محیط زیست شهرستان شاهرود حین گشت و کنترل در حاشیه پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق موتجه صدای شلیک گلوله شدند.

به گزارش اداره روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان سمنان، محیط بانان بلافاصله به سمت محل صدای شلیک تیر حرکت کرده و در بین مسیر صدای چند گلوله دیگر را نیز را شنیدند.
رییس اداره محیط زیست شاهرود در این باره گفت: مامورین به آبگیر روستای مزج در حاشیه پناهگاه رسیده و با یک شکارچی متخلف که در حال تیراندازی به گروهی از فلامینگوها بود مواجه شدند.
امامعلی فیروزپور اظهار داشت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلف وارد عمل شده و وی را بازداشت نمودند.
از این شکارچی متخلف لاشه ۱۰ پرنده حمایت شده فلامینگو به همراه یک اسلحه شکاری و تهدادی فشنگ ساچمه زنی کشف و توقیف گردید.

این متخلف شب گذشته را در بازداشتگاه نیروی انتظامی بازداشت بوده و صبح امروز (پنجشنبه) جهت رسیدگی به جرم به دادسرا معرفی گردید و احتمالا تا روز شنبه همپنان در بازداشت خواهد بود.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک فلامینگو معادل دوازده میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهم می بایست ۱۲۰ ریال
(۱۲ میلیون تومان) بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.


فلامینگو از پرندگان مهاجر و حمایت به شمار می رود که در مسیر مهاجرت خود بصورت موقت جهت استراحت و یا بصورت دائم جهت زمستانگذرانی در آبگیرها و تالاب های کشورمان فرود می آیند.