۲۴ آذر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صبح روز دوشنبه ۹۴/۹/۲۳ گروهی سه نفره از شکارچیان غیرمجاز به قصد شکار کل و بز راهی ارتفاعات پارک ملی دنا می شوند اما با شروع برف و کولاک شدید از بعد از ظهر، در کوه گرفتار می شوند.

رییس پارک ملی دنا در این باره گفت: شکارچیان سعی می کنند بدون کمک گرفتن از نیروهای دولتی از ارتفاعات خارج شوند اما موفق به این کار نشده و با تاریک شدن هوا راه خود را گم می کنند و کاملا زمین گیر میشوند.

نجفعلی رجب زاده اظهار داشت: ساعت ۲۰ شب دوشنبه در نهایت خانواده های شکارچیان با جمعیت هلال احمر و نیروهای امدادی تماس گرفته و تقاضای می کنند.
با توجه به حساسیت موضوع و احتمال مرگ هر سه نفر، فرمانداری شهرستان نیز به موضوع ورود پیدا کرده و نیروهای هلال احمر عازم منطقه می شوند.
با توجه به تاریکی هوا، برف و کولاک شدید و صعب العبور بودن ارتفاعات دنا نیروهای هلال احمر در همان ابتدای ورودی منطقه متوقف شده و عملیات امداد و نجات را تا صبح روز بعد غیر ممکن اعلام می کنند.


با توجه به شرایط نامساعد شکارچیان گرفتار در کوه و احتمال مرگ آنها تا صبح روز بعد، سه نفر از محیط بانان زبده و با تجربه پارک ملی دنا (آقایان مجتبی آتش زر، وحید ترحمی و رحیم باخترنیا) به منظور امدادرسانی به شکارچیان ساعت ۲۲ شب راهی ارتفاعات منطقه می شوند.

محیط بانان تا ارتفاع ۳ هزار متری دنا بالا می روند اما با توجه به تاریکی هوا موفق به یافتن شکارچیان نمی شوند.

مامورین طی تماس تلفنی از شکارچیان می خواهند که با شلیک گلوله اسلحه شکاری موقعیت مکانی خود را برای آنها مشخص کنند.

محیط بانان بر اساس صدای شلیک ها محل حضور شکارچیان در ارتفاع بالای ۳ هزار متر دنا را تشخیص داده در ساعت ۲٫۳۰ بامداد خود را به آنها می رسانند.شکارچیان در نقطه ای بسیار پرت در تاریکی هوا راه خود گم کرده بودند و اگر ذکاوت و فداکاری محیط بانان نبود بطور حتم تا صبح زنده نمی مانند.

زمانیکه محیط بانان به محل رسیدند، شکارچیان در شرایط بسیار وخیمی قرار داشتند به نحوی که از شدت سرما خشک شده و حتی توان ایستادن و یا باز کردن درب کوله پشتی خود را نداشتند.
محیط بانان که یک گالن نفت همراه خود برده بودند، آتش روشن کرده و بدن شکارچیان سرما زده را در کنار آتش گرم نمودند.

از شکارچیان متخلف یک اسلحه دولول قاچاق و یک اسلحه شکاری غیرمجاز (متعلق به غیر) به همراه تعدادی فشنگ و مهمات کشف و توقیف گردید.شکارچیان پس از مدتی گرم شدن و خوردن مقداری مواد غذایی به همراه مامورین به سمت پایین دست ارتفاعات حرکت کرده و حوالی صبح به پاسگاه محیط بانی رسیدند.

پس از مدتی استراحت در پاسگاه محیط بانی، متخلفین ضمن تنظیم صورتجلسه تخلف به کلانتری تحویل داده شدند.

متخلفین پس از چند ساعت بازداشت، صبح روز سخ شنبه به جرم شروع به شکار جانوران وحشی و حمل سلاح غیرمجاز به دادسرا معرفی شدند.