۲۳ آذر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): دو شب قبل به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ورود گروهی از شکارچیان متخلف به منطقه جنگلی ماشلک واقع در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان نوشهر شبانه عازم منطقه شدند.

فرمانده یگان محیط زیست استان مازندران در این باره گفت: محیط بانان پس از مدتی جستجو و رد زنی با گروهی از شکارچیان متخلف مواجه شدند که مشغول پروژکتورکشی در جنگل بودند.

مسلم آهنگری اظهار داشت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و ابتدا دو نفر از شکارچیان و سپس سه نفر دیگر از آنان را غافلگیر و بازداشت نمودند.

در بازرسی از شکارچیان متخلف لاشه یک شوکای ماده، یک قبضه اسلحه گلوله زنی دوربین دار، پروژکتور و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نوشهر در این باره گفت: در این رابطه پس از تنظیم صورتجلسه پنج متهم به جرم شکار غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی شدند.

کامبیز محسن سلطانی اظهار داشت: بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک شوکا معادل ۳۵۰ میلیون ریال تعیین شده است که متهمین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده در منطقه حفاظت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه ها و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.

شوکا (گوزن مینیاتوری) کوچکترین گونه گوزن کشوربه شمار می رود. در حال حاضر نسل شوکا به دلیل تخریب و تغییر کاربری عرصه های جنگلی شمال کشور به مناطق مسکونی و زمین های کشاورزی، همچنین شکار غیرمجاز به شدت کاهش یافته و در آستانه انقراض قرار دارد.