گرگان - ایرنا- نمایندگان اتحادیه جهانی حفاظت از تالاب ها بمنظور ارزیابی و شمارش غازهای پیشانی سفید کوچک از زیستگاه های آبی شهرستان گمیشان در شمال غرب استان گلستان بازدید کردند.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان های گمیشان و بندرترکمن روز سه شنبه گفت: گروه کاری بین المللی پرنده شناسی از اتحادیه جهانی حفاظت از تالاب شامل دو نفر پرنده شناس فنلاندی به نام های تونی اسکین و پیتر لامپیلا بودند که به همراه حسینی معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست گلستان، وحید خیر آبادی رئیس امور حیات وحش این اداره کل و جمعی از کارشناسان و محیط بانان از تالاب بین المللی و منطقه شکار و تیراندازی ممنوع گمیشان بازدید کردند.

علی بیانی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این تیم کاری هر ساله از سایت ها و تالاب های بین المللی استان گلستان بازدید می کنند.

به گفته وی نمایندگان اتحادیه جهانی حفاظت از تالاب ها سال گذشته نیز جهت ارزیابی و سرشماری احتمالی این گونه در معرض خطر انقراض به سایت ها و تالاب های بین المللی استان عزیمت کردند، اما غاز پیشانی سفید کوچک مشاهده نشد.

بیانی اضافه کرد: در سال جاری این گروه تعداد 93 قطعه غاز پیشانی سفید را در این منطقه مشاهده کردند.

اکوسیستم ها و زیستگاه های غاز پیشانی سفید کوچک و غاز پیشانی سفید دارای شباهت فراوانی بوده و بیشتر قلمرو زیستی مشترک دارند.

جمعیت غاز پیشانی سفید کوچک در سطح جهانی کاهش چشمگیری یافته به نحوی که در زمره پرندگان در معرض خطر انقراض قرار دارد و در سطح بین المللی برنامه های اجرایی ویژه ای جهت حفاظت از این گونه با ارزش در دست اجرا می باشد.

غاز پیشانی سفید حدود 72 سانتیمتر طول وغاز پیشانی سفید کوچک 59 سانتیمتر طول دارد، این گونه ها بیشتر در نواحی باتلاقی تولید مثل کرده و در زمستان به تعداد اندک در زیستگاه های آبی ایران مشاهده می شوند.

در حدود 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان گرگان (مرکز استان گلستان) آبگیر گسترده ای با نیزارهای انبوه قرار دارد که به نام تالاب بین المللی گمیشان معروف است.

تالاب بین المللی گمیشان یک زیستگاه منحصر به فرد با وسعت بیش از 20 هزار هکتار است که 14 هزار هکتار آن جزء مناطق شکار و صید و تیراندازی ممنوع سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.

گمیشان یک تالاب ساحلی محسوب می شود و طیف گسترده ای از گونه های مختلف پرندگان همچون 'مرغابی، غاز، قو، پلیکان، باکلان، پرستوی دریایی، سلیم، کاکایی، چنگر، اگرت، خوتکا، گیلان شاه و تلیله' به آن مهاجرت می کنند.

همچنین تعداد گونه های موجود که برای زمستان گذرانی یا زادآوری در تالاب هستند حدود 110 گونه برآورد می شود.

علاوه بر این همه ساله تالاب میزبان تعداد زیادی از پرندگانی است که از نیمکره شمالی به مناطق جنوبی مهاجرت کرده و ماه ها در این تالاب ها می مانند و مجددا برای جوجه آوری به وطن اصلی خود باز می گردند.

مهاجرت پرندگان از اواسط پاییز آغاز و گونه های مختلف از عرض های بالاتر و نواحی شمالی سیبری به تالاب بین المللی گمیشان می آیند.

در میان پرندگان آبزی چنگر فراوان ترین و غاز پیشانی سفید و پلیکان پا خاکستری کمیاب ترین و شاید ارزشمندترین پرندگان تالاب بین المللی گمیشان محسوب می شوند،
ضلع جنوبی تالاب بین المللی گمیشان به رودخانه گرگان رود محدود می شود و قسمت شمال آن تا مرز جمهوری ترکمنستان ادامه دارد.
عمق این تالاب از 5.2 متر در قسمت شمال غرب تا یک متر در سایر قسمت ها متغیر است، این تالاب در سال 1381 از سوی کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی به ثبت رسید.

شهرستان های گمیشان و بندرترکمن هریک با افزون بر 60 هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان واقع هستند.