رئيس اداره حفاظت محيط زيست ايرانشهر گفت: شش قلاده گربه شني که در تله هاي زنده گيري هوبره در اين شهرستان گرفتار شده بودند توسط ماموران محيط زيست به دامان طبيعت بازگردانده شدند.

محمدانور هاشمزهي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: گربه شني که به زبان محلي به آن گيابان گربه مي گويند به عنوان نماد حيات وحش شهرستان ايرانشهر معرفي شده است.

وي از مردم ايرانشهر خواست از گربه شني حفاظت کنند و نگذارند شکارچيان پرنده هوبره با تله هاي شکار خود جان اين گونه کمياب را به خطر اندازند.

وي گفت: تاکنون حدود ۳۰ قلاده گربه شني در شهرستان هاي ايرانشهر و دلگان واقع در جنوب سيستان و بلوچستان شناسايي شدند.

وي افزود: تپه هاي ريگزار و دشت هاي مناطق سمسور و جلگه هاشم شهرستان هاي ايرانشهر و دلگان زيستگاه اين گونه کمياب و نادر است.

رئيس اداره حفاظت محيط زيست ايرانشهر جريمه شکار هر قلاده گربه شني را ۲۰۰ ميليون ريال اعلام کرد و گفت: با متخلفان بر اساس قانون برخورد مي شود.

هاشمزهي گفت: گربه شني از گربه خانگي بزرگتر و داراي سر پهن، گوش هاي بزرگ و دست و پاي کوتاه است و در کف پنجه هاي اين گونه کمياب موهاي بلند قهوه اي و سياه وجود دارد به طوري که اين موها گربه را در گرماي شديد کوير و مناطق ريگزار حفظ مي کند.

گربه شني يکي از هشت گربه سان وحشي ايران و کوچکترين آنها محسوب مي شود که سازگاري منحصر به فردي با مناطق بياباني خصوصا تپه زارهاي ماسه اي دارد.

از خصوصيات بارز اين گونه داشتن مقادير زيادي موهاي بلند در لابه لاي پينه هاي کف دست و پا است تا مانع فرو رفتن گربه در ماسه بادي و کاهش سرعت آن در هنگام شکار شود.

گربه شني يکي از گونه هاي کمياب و در معرض انقراض ايران به شمار مي رود که مشاهده آن در طبيعت به ندرت اتفاق مي افتند.

منبع:ایرنا