۲۱ آذر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): سازمان حفاظت محیط زیست با انتشار مطلبی به نقل از مدیر پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، توضیحاتی را در مورد اطلاعات ارائه شده توسط رییس این سازمان در مورد ثبت تصویر ۱۸ توله یوزپلنگ جدید در سال جاری و اعلام نماینده مقیم سازمان ملل در مورد پرداخت دو میلیون دلار برای کمک به پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، منتشر نمود. (لینک مرتبط)


مدیر پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اعلام ثبت تصویر ۱۸ توله یوزپلنگ جدید توسط رییس سازمان حفاظت محیط زیست را اشتباه لفظی خواند و این نوع اشتباهات را در مصاحبه ها کاملا رایج و طبیعی دانست.

هومن جوکار آمار ارائه شده (عدد ۱۸ توله) را مجموع مشاهدات مادر و توله یوزهای شناسایی شده از ابتدای سال جاری دانست و جدولی را در مورد مادر و توله های مشاهده شده به تفکیک زیستگاه ها منتشر نمود.

در این جوابیه هیچ مستنداتی در مورد یوزهای شناسایی شده ارائه نگردید و قسمتی از آمار اعلام شده نیز مشاهدات (غیر مستند) محیط بانان اعلام شده است.


متن کامل توضیحات سازمان حفاظت محیط زیست به شرح زیر می باشد:


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام) ، هومن جوکار در پاسخ به خبر برخی سایت ها و مطبوعات مبنی بر ارائه اطلاعات نادرست به رییس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده مقیم سازمان ملل در خصوص زادآوری و آخرین وضعیت یوزپلنگ آسیاییموارد زیر را اعلام کرد.
در مصاحبه های روز یکشنبه ۱۵ اذر ۹۴ سرکار خانم دکتر ابتکار و جناب آقای گری لوییس نماینده سازمان ملل دو موضوع با دقت کافی مطرح نشده که از نوع اشتباهات لفظی رایج در طبیعت این نوع مصاحبه های از پیش تعیین نشده است.


موضوع اول ارائه آمار توله یوزهای ثبت شده از ابتدای سال جاری ست. آمار موجود در این زمینه ۱۸ مادر و توله است که در متن مصاحبه به نقل از ریاست سازمان ۱۸ توله ذکر شده.
موضوع دوم اعلام عدد ۲ میلیون دلار بودجه پروژه از UNDP است که به نقل از آقای لوییس ذکر شده است. بودجه پروژه از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ برای مدت ۱۵ سال، یک میلیون و پانصد و پنجاه هزار دلار بوده است.

در مورد آمار تعداد یوزهای ثبت شده از ابتدای سال ۹۴ تاکید می شود دفتر پروژه تنها مرجعی است که کلیه مشاهدات را در مقیاس کشوری ثبت و در بانک اطلاعات ذخیره می کند. این اطلاعات به ۳ صورت دریافت می شود.

- تصاویر دوربین های تله ای که برای مانیتورینگ وضعیت یوز در مناطق استفاده می شود.
- مشاهدات محیط بانان و کارشناسان مناطق با تصویر، که در قالب فرم مشاهده به ضمیمه CD تصاویر در اختیار پروژه قرار می گیرد.


- مشاهدات مستقیم محیط بانان بدون تصویر که در قالب فرم مشاهدات پس از تأیید رد و آثار توسط رییس منطقه به اداره کل تحویل شده و با تایید اداره کل به دفتر پروژه ارسال می شود.
به استناد منابع موجود از ابتدای امسال ۱۸ مادر و توله مطابق جدول زیر ثبت شده است:
این پروژه آمادگی دارد با توجه به اصل پاسخگویی که از اصول سازمان محیط زیست و دولت تدبیر امید است مستندات لازم در همه زمینه های فنی و مالی را طی یک نشست تخصصی به عموم علاقه مندان ارایه نماید.۱٫ بودجه پروژه از اعتبارات بین المللی از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۹۵ به شرح زیر بوده که از وب سایت UNDP قابل دریافت است.

که با نرخ تبدیل ارز رسمی محاسبه می شود.


تأکید می گردد که این مبلغ در طول ۱۵ سال در اختیار پروژه قرار گرفته ( تقریبا سالی ۱۰۰ هزار دلار) و از ابتدای ورود سرکار خانم دکتر ابتکار مقارن با الحاقیه فاز ۲ پروژه ۳۰۰ هزار دلار در اختیار داشته که کلیه امور پروژه شامل: اقدامات حفاظتی، پایش و مانیتورینگ، آموزش و آگاه سازی و توسعه معیشت های پایدار در ۶ استان کشور و در ۱۰ منطقه بسیار وسیع صورت با این بودجه به اجرا در آمده. البته هزینه جاری حفاظت از این مناطق وسیع که رقم قابل توجهی نیز هست بوسیله سازمان حفاظت محیط زیست تأمین می شود.

کلیه حسابهای مالی پروژه به طور شفاف در جلسه پیشنهادی قابل ارائه است.

موضوع کاهش مشاهدات یوز در زیستگاههای استان یزد واقعیتی است که بارها توسط مدیر پروژه در یک سال اخیر با مطبوعات مطرح شده از مسائل اصلی مورد بررسی پروژه است که در این خصوص نظرات کارشناسان استانی با پروژه به اشتراک گذاشته شده و در کنار آن به منظور یافتن علل آن پروژه از متخصصین بین المللی در اسفند ماه دعوت کرده است که کلیه یافته ها را بررسی و به علت آن دست یابیم.

در حال حاضر علی رغم ثبات نسبی وضعیت در بعضی مناطق استان و بهبود قابل ملاحظه وضعیت در بعضی دیگر از مناطق استان آمار مشاهدات در مناطق گذشته کمتر شده و متقابلا در مناطق شمالی و بینابینی افزایش قابل توجهی داشته است که دلایل این تغییر الگو نا معلوم و به جد در دست بررسی است.

لازم به ذکر است در همین دوره زمانی زیستگاههای جدیدی مثل منطقه کمکی در بهاباد استان یزد،پارک ملی گلستان، بردسکن و درونه در استان خراسان رضوی و خوش ییلاق پس از دهها سال مشاهده یوز داشته اند.

این موضوع نیز می تواند در یک جلسه با جزییات اقدامات صورت گرفته و یافته های موجود ارائه شود.