سازمان حفاظت از محیط زیست بین المللی در امریکا به منظور توقف کشتار بی‌رویه گونه‌های در حال انقراض، بیوتکنولوژی را روشی برای مقابله با این معضل معرفی کرد.


به گزارش خبرنگار
گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دانشمندان آمریکایی به منظور کاهش کشتار گونه‌های در حال انقراض به ویژه کرگدن‌های سفید و فیل امید دارند تا با بهره‌گیری از روش‌های بیوتکنولوژی شاخ و عاج فیل‌ها را به صورت مصنوعی تولید کنند تا به این طریق سدی در برابر کشتار بی‌رحمانه این حیوانات در زیست‌گاه‌های خود در سراسر کره زمین شوند.


بالارفتن تقاضا برای خرید شاخ و عاج ارزشمند کرگدن و فیل منجر به افزایش جمعیت کشته های این گونه شده است به همین منظور مهندسان ژنتیک (Bembient) یک شرکت بیوتکنولوژی در سیاتل، واشنگتن در ایالات متحده با هدف ایجاد تولید مصنوعات حیوانی با شکار غیرقانونی در سراسر جهان مبارزه کنند تاسیس شده است.

در حال حاضر تولید مصنوعات حیوانی که منحصرا به تولید شاخ کرگدن سفید و عاج فیل تمرکز کرده است، به زودی مانند گونی‌های تلفن همراه در فروشگاه‌های ویژه به فروش خواهد رسید.


این خبر ممکن است در ابتدا برای بسیاری عجیب باشد، اما موضوعی است که در سال 2015 در سانفرانسیسکو راه اندازی شده است و می‌تواند این‌گونه از حیوانات را از خطر انقراض تنها به دلیل زیاده‌خواهی بشر نجات دهد.


شرکت Pembient قصد دارد تا با تولید محصولات جایگزین جدید که در گذشته از شاخ و عاج این حیوانات به طورطبیعی ساخته می‌شدند و طرفداران بی شماری به ویژه در چین و ویتنام دارد، طرفداران خود را همانند نمونه‌های گذشته پیدا کند تا بدین گونه از این شکار غیرقانونی شایع در آفریقا جلوگیری به عمل آید.


این شرکت امیدوار است که با شیوه قیمت‌گذاری بر روی کالاهای مصنوعی خود مشتریان زیادی برای خود جذب کند. در واقع هر شاخ کرگردن که وزنی برابر یک کیلوگرم دارد حدود 60 هزار دلار در بازارهای سیاه به فروش می‌رسد و این شرکت معادل یک هشتم از 6 هزار دلار محصولات خود را قیمت‌گذاری کرده است.


در سال‌های اخیر شکارچیان غیرمجاز تعداد بی‌شماری از این گونه حیوانات را بی‌رحمانه هدف گلوله‌های مرگبار خود قرار داده‌اند. شکارچیان غیرمجاز سال گذشته در آفریقای جنوبی 1200 راس از این گونه را قتل عام کرده‌ و آمار این کشتار از سال 2008 رو به افزایش است.


البته شایعه‌ای در خصوص استفاده از شاخ کرگدن در درمان سرطان یکی از سیاستمداران ویتنامی مطرح شده بود که به درخواست پزشکان، شکارچیان غیرقانونی را برای به دست آوردن پول کثیف حاصل از فروش شاخ کرگدن روانه زیست‌گاه این حیوان در آفریقای جنوبی کرد.
با رسانه‌ای شدن این خبر که با کشتار این‌گونه همراه بود، منجر به تکذیب این ادعا در درمان سرطان شد.


البته هنوز بسیاری از ساکنان مناطق روستایی در ویتنام بر این باورند که با آسیاب گیاهان دارویی در آن، می‌تواند در درمان سرطان موثر باشد هرچند که بی اساس بودن این ادعا و باورها، بارها در مراکز علمی به اثبات رسیده است.


در ابتدا این شرکت که در ژانویه 2015 فعالیت علمی و پژوهشی خود را در سیاتل آمریکا آغاز کرده بود تلاش می‌کرد تا با تولید پودر مصنوعی از شاخ و عاج فیل بتواند برای درمان سرطان راه‌گشای خانواده‌های ویتنامی که بیشتر آن‌ها هنوز از بیماری‌های ناشی از انفجار بمب اتمی رنج می‌برند، باشند.


بسیاری از شرکت‌های تولید کننده لوازم و محصولات آرایشی و بهداشتی در محصولات خود از پودر شاخ و عاج این حیوانات استفاده می کنند و آن را بسیار سودمند برای انسان می‌دانند.


اما در این میان بسیاری از طرفداران محیط زیست از جمله "کتی دین" یکی از مدیران سازمان حفاظت از محیط زیست بین المللی در آمریکا به انتخاب روش شرکت Pembient که در یک کنفرانس خبری در سیاتل آمریکا برگزار شد معترض شده‌اند و آن را نه تنها راهی برای توقف کشتار نمی‌دانند، بلکه معتقدند استفاده از این روش کار را بیش از پیش بدتر می‌کند.


به اعتقاد دوستداران محیط زیست تولید شاخ و عاج مصنوعی به صورت پودر و کامل تنها بحث اصل و فرع بودن این محصولات را در بازار به میان خواهد کشید که منجر به افزایش قیمت عاج و شاخ اصلی خواهد شد.


"دا گلاس هندر" پلیس جرایم حیات‌وحش و مسئول تحقیقات و امور آموزشی در خصوص مبارزه با این جرایم گفت: دنیای تجارت برای قتل عام این گونه از حیوانات هرگز کنار نخواهد کشید و ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به فروش غیرقانونی حدود 73 هزار تن عاج فیل در سال 2008، افزود: مزارع غیر قانونی تولید ببر در چین نیز یکی از معضلاتی است که باید به آن رسیدگی شود.


در این مزارع که منحصرا به تولید ببر اختصاص دارد پس از کشتار ببرها تمامی اعضای بدن از جمله پوست ارزشمند این حیوان را با قیمت‌های گزاف در بازارهای جهانی به فروش می‌رسانند.


به اعتقاد "پاتریک برگن" مدیر عامل بنیاد حیات وحش آفریقا قراردادن شاخ جعلی به جای شاخ اصلی در بازار، می‌تواند به مردم آموزش دهد تا خودخواهانه در مورد تصاحب گونه‌های متعلق به حیات وحش تصمیم نگیرند و با بهره‌گیری از فناوری و روش‌های جدید جایگزین مناسب برای آن‌ها بیابند.


"گاوین شایر" سخنگوی شرکت Pembient در یک کنفرانس خبری، گفت: همان‌طور که برای ایالات متحده و دیگر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه توجه به محیط‌زیست و حیات‌وحش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، این شرکت به دنبال اجرای اهداف سازمان محیط‌زیست جهانی در حفظ و حراست از گونه‌های در حال انقراض است.