۱۶ آذر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز پنجشنبه ۹۴/۹/۱۲ نیروهای یگان محیط زیست شهرستان جغتای حین گشت و کنترل در ارتفاعات منطقه آزاد زمند سه شکارچی متخلف را مشاهده نمودند.
رییس اداره محیط زیست شهرستان جغتای در این باره گفت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و هر سه نفر را پیش از اقدام به شکار بازداشت نمودند.
حسین اصلاحی اظهار داشت: از شکارچیان متخلف یک اسلحه گلوله زنی ۲۷۰ ، یک اسلحه ساچمه زنی کالیبر ۱۲ (هر دو دارای جواز حمل)، دوازده عدد فشنگ گلوله زنی ۲۷۰ ، سه عدد فشنگ ساچمه زنی، دو کیسه خواب، دو دوربین چشمی و یک چاقوی آغشته به خون کشف و ضبط گردید.
محیط بانان که از مدتها قبل گزارشات متعددی از اقدامات مجرمانه این گروه سه نفره دریافت کرده بودند، بلافاصله طی هماهنگی با دادستان به بازرسی از گوشی تلفن همراه متخلفین پرداخته و همزمان نیز با اخذ نیابت قضایی وارد منزل آنها در شهر خغتای شدند.
در جریان بازرسی از درون یخچال منزل متخلفین اجزای بدن یک قوچ وحشی کشف گردید.

همچنین در بازبینی از گوشی تلفن همراه متخلفین تصاویر متعددی از شکار غیرمجاز بدست آمده است.
بررسی تصاویر استخراج شده از گوشی تلفن همراه متخلفین نشان می دهد ۱۰ قوچ و میش وحشی متفاوت توسط اعضای این باند بصورت غیرمجاز شکار شده است.
بنابراین متهمین پس از تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز یازده قوچ و میش وحشی به مراجع قضایی معرفی شدند.
متهمین با دستور قاضی تا زمان تکمیل تحقیقات روانه زندان سبزوار شده و هم اکنون نیز در زندان بسر می برند.
بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است.
همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.
بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه ها و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.
مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.
تصاویر زیر بخشی از عکس هایی است که از گوشی تلفن همراه شکارچیان متخلف به دست آمده است.