۱۵ آذر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز جمعه ۹۴/۷/۳ نیروهای یگان محیط زیست منطقه حفاظت شده کاوه ده مستقر در سرمحیطبانی انزها حین گشت و کنترل در حاشیه رودخانه حبله رود متوجه فردی شدند که درون باغ شخصی خود لاشه یک بره میش وحشی را از درخت آویخته است. (لینک خبر)


رییس اداره حفاظت محیط زیست فیروزکوه در این باره گفت: محیط بانان بلافاصله طی هماهنگی با مقام قضایی وارد باغ مذکور شده و دو متخلف را حین کندن پوست شکار بازداشت نمودند.…….
.
تصویر تهیه شده توسط محیط بانان از متخلف حین تمیز کردن لاشه میش وحشی و کندن پوست شکار

محمد فریدی اظهار داشت: متهمین پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده به مراجع قضایی معرفی گردیدند.
کل و پاچه بره میش وحشی شکار شده توسط یک متخلف در منطقه شکار ممنوع کاوه ده در شهرستان فیروزکوه

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه جزایی شهرستان فیروزکوه، دادگاه با توجه به کیفر خواست صادره، گزارش اداره محیط زیست و دفاعیات بلاوجه متهین، بزهکاری آنان را محرز و مسلم تشخیص داد.
بنابراین دادگاه با استناد به ماده ۱۲ قانون شکار و صید، هر یک از متهمان را به چهار ماه حبس تعزیری محکوم نمود.

دادگاه با توجه به فقدان سابقه کیفری مجازات حبس تعیین شده را به مدت پنج سال تعلیق نمود و در طول این پنج سال درصورتیکه متهمین مرتکب بزه عمدی دیگری شوند علاوه بر مجازات جرم مربوطه ۹۱ روز حبس تعیین شده نیز اجرا می گردد.

همچنین متخلفین می بایست مبلغ یکصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک بره میش وحشی را به حساب دولت واریز نمایند.