بروجرد - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد از افزایش قاچاق پرندگان بومی و کم نظیر این شهرستان خبر داد.


مصطفی مصطفی وند روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به تنوع آب و هوایی، طبیعت بکر و وجود زیستگاه های امن، تالاب ها و آبگیرها، شهرستان بروجرد از نظر تعداد و تنوع گونه های جانوری و پرندگان در استان لرستان منحصر به فرد است.

وی اظهار کرد: گستردگی حوزه استحفاظی شهرستان از یک سو و همجواری بروجرد با 2 استان مرکزی و همدان در شمال و شمال شرق باعث شده تا صیادان و شکارچیان غیرمجاز و سودجو از شهرهای همجوار برای صید و شکار پرندگان و جانوران در بروجرد فعالیت کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد افزود: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست بروجرد و همیاران محیط زیست به طور شبانه روز در مناطق و زیستگاه های جانوری حضور دارند.

وی اضافه کرد: با افزایش گشت و کنترل منطقه و گزارش های مردمی تعداد زیادی از شکارچیان متخلف در ماه های گذشته شناسایی و دستگیر شدند.

مصطفی وند افزود: اکنون 'سهره' بروجرد زبانزد است و این پرنده به دلیل زیبایی طرفداران زیادی دارد که شکار بی رویه این پرنده و خرید و فروش آن در بازار پرنده فروشان بروجرد و شهرهای همجوار نگران کننده است.

وی اظهار کرد: علاوه بر سهره، عقاب طلایی نیز که پرنده ای کم یاب و زیباست چندین بار از شکارچیان کشف و ضبط شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بروجرد خواست تا بخشی از برنامه ها و دستورالعمل های کاری خود را بر جلوگیری از قاچاق پرندگان در بروجرد اختصاص دهند تا با همکاری مسئولان و پاسگاه های انتظامی ورودی شهر، افراد متخلف در این حوزه شناسایی شوند.

مصطفی وند همچنین از شهروندان خواست با توجه به کمبود نیروی انسانی و امکانات کم اداره حفاظت محیط زیست، همکاری لازم را در خصوص شناسایی افراد متخلف در حوزه محیط زیست انجام دهند.