پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز پنجشنبه ۹۴/۹/۵ نیروهای مرزبانی ناجا مستقر در استان خراسان شمالی دو فرد مسلح را که یک الاغ همراه خود داشتند در نقطه صفر مرزی ایران و ترکمنستان بازداشت نمودند.

مامورین هنگ مرزی پس از دستگیری افراد مسلح متوجه شدند که متخلفین لاشه ۴ شکار بروی الاغ به همراه دارند بنابراین متهمین را به همراه لاشه ۳ میش و یک بره میش وحشی و دو قبضه اسلحه شکاری تک لول طی صورتجلسه ای به نیروهای یگان محیط زیست خراسان شمالی تحویل نمودند.
متهمین پس از تشکیل پرونده تخلف جهت رسیدگی به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی به مراجع قضایی معرفی شدند.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ یک چهارصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.
سه میش و یک بره میش وحشی کشف شده از شکارچیان متخلف در نقطه صفر مرزی استان خراسان شمالی

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید، اسلحه ها و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.
مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.