۷ آذر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): اواخر مهرماه سال جاری (۹۴/۷/۲۹) نیروهای یگان محیط زیست شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی در عملیاتی پیچیده و حساب شده چهار صیاد و قاچاقچی پرندگان شکاری را در عرصه های طبیعی این شهرستان بازداشت نمودند. در جریان رسیدگی به این پرونده، متهمین مجموعا به تحمل ۶۱ ماه حبس و پرداخت ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست فریمان در این باره گفت: به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ورود گروهی از قاچاقچیان پرندگان شکاری از استان بوشهر به استان خراسان رضوی و همکارای عده ای از افراد محلی با قاچاقچیان، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان فریمان به تحقیق و بررسی در این رابطه مشغول شدند.
حسن اکبری‌نژاد اظهار داشت: محیطبانان در جریان تحقیقات خود یک متهم را در این باره شناسایی و وی را زمانیکه درون یک کوخه (محل اختفا) در دشت های شمال شهرستان فریمان نشسته بود بازداشت نمودند.
در همین حین متخلف دوم با تلفن همراه متهم دستگیر شده تماس می گیرد که با همکاری وی متخلف دوم نیز درون کوخه دیگری در همان دشت دستگیر می شود.
در همین رابطه یک صیاد دیگر نیز دستگیر و یک نفر که خانه خود را در یکی از روستاهای فریمان در اختیار قاچاقچیان بوشهری قرار داده بود به جرم همکاری با متخلفین دستگیر و منزل وی نیز مورد بازرسی قرار می گیرد.
در مجموع از داخل کوخه ها و در جریان بازرسی از منزل متخلفین چهار دلیجه (پرنده شکاری)، ۱۷ فاخته،کبوتر وحشی و بلدرچین به همراه ادوات و وسایل شکار و زنده‌گیری کشف گردید. (صیادان پرندگان شکاری در کوخه نشسته و از قمری به عنوان طعمه برای صید دلیجه و از دلیجه به عنوان طعمه جهت صید شاهین و بالابان استفاده می کنند.)
متهمین پس از تشکیل پرونده در روز ۳۰ مهرماه به مراجع قضایی معرفی شده و با قرار وثیقه سنگین و عدم توانایی در تامین قرار روانه زندان شدند.
در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری (جزائی) شهر فریمان دادگاه با توجه به کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان فریمان، گزارش اداره محیط زیست، اظهارات متهمین و سایر مندرجات پرونده، بزهکاری متهم ردیف اول، دوم و سوم را محرز و مسلم دانست و رای خود را بشرح زیر صادر نمود:


متهم ردیف اول:


۱ – سه سال و یک ماه حبس (بابت صید غیرمجاز دو پرنده حمایت شده دلیجه)
۲ – بیست میلیون ریال جزای نقدی (بابت صید غیرمجاز دو پرنده حمایت شده دلیجه)
۳ – شش ماه حبس (بابت صید غیرمجاز دو فاخته و یک کبوتر وحشی)
۴ – دو سال حبس (بابت شروع به شکار بالابان، پرنده حمایت شده و در معرض انقراض)


متهم ردیف دوم:


۱ - بیست و یک ماه حبس (بابت صید غیرمجاز دو پرنده حمایت شده دلیجه)
۲ – ده میلیون ریال جزای نقدی (بابت صید غیرمجاز دو پرنده حمایت شده دلیجه)
۳ – ۹۱ روز حبس (بابت صید غیرمجاز ۹ فاخته و یک کبوتر وحشی)
۴ – ۱۸ ماه حبس (بابت شروع به شکار بالابان، پرنده حمایت شده و در معرض انقراض)


متهم ردیف سوم:


۱ - ۹۱ روز حبس (بابت مشارکت در صید و شکار غیرمجاز پرندگان حمایت شده)

ضمن اینکه در مورد هریک از مجازات های تعیین شده برای متهمین (حبس یا جزای نقدی) اشد مجازات قابل اجرا می باشد. بعنوان مثال مجازات قابل اجرا برای متهم ردیف اول سه سال و یک ماه حبس و بیست میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.

اما در مورد متهم ردیف ۴چهرم، دادگاه با توجه به عدم کشف لاشه یا زنده پرنده و فقدان مستندات کافی متهم را از بابت جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی تبرئه نمود.
همچنین بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک دلیجه معادل ۲۰۰ میلیون ریال و بابت سایر پرندگان یکصد هزار ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ ۸۰۱ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نمایند.