۷ آذر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چندی قبل اطلاعاتی در اختیار نیروهای یگان محیط زیست شهرستان نیشابور قرار گرفت مبنی بر اینکه فردی از اهالی یکی از روستاهای واقع در حاشیه پناهگاه حیات وحش حیدری یک سیاهگوش را شکار کرده و قصد دارد پوست آن را به فروش برساند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیشابور در این باره گفت: بر همین اساس یکی از همیاران و یک نفر از نیروهای محیط زیست نیشابور بصورت ناشناس و بعنوان خریدار با فروشنده وارد مذاکره شده و پس از جلب اطمینان، با وی برای نقل و انتقال پوست قرار گذاشتند.
محمدمهدی نوربخش اظهار داشت: خریداران پس از عزیمت به روستا وارد خانه متخلف شده و بصورت نامحسوس از تمام جریانات و مکالمات انجام شده نیز همزمان فیلمبرداری نمودند.

متخلفین که دو نفر بودند ابتدا پوست را نمی آوردند اما پس از آنکه با پافشاری خریداران برای دیدن پوست و سپس پرداخت وجه مواجه شدند پوست را به خانه آوردند.

پس از آنکه پوست وارد خانه شد با اطلاع رسانی مامورین ناشناس، سایر نیروهای محیط زیست به همراه مامورین نیروی انتظامی بخش سرولایت که از قبل با دادستان هماهنگ کرده و حکم ورود به منزل را نیز در اختیار داشتند بصورت ناگهانی وارد خانه روستایی شدند.
در این رابطه دو متخلف بازداشت و یک عدد پوست کاملا تازه متعلق به سیاهگوش کشف و ضبط گردید.


بر روی پوست کشف شده سوراخی وجود دارد که نشان می دهد جانور بوسیله شلیک اسلحه شکاری و برخورد ساچمه چهارپاره کشته شده است.

متخلفین در جریان بازجویی ها و با فشار بازپرس پرونده محل دفن لاشه سیاهگوش را نیز اعلام و محیط بانان با حضور در محل، لاشه را از زیر خاک بیرون آوردند.
بر روی بدن لاشه نیز در همان نقطه، محل اصابت و ورود ساچمه درشت چهارپاره کاملا مشخص بود.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک سیاهگوش معادل
یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متخلفین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

سیاهگوش یکی از ۸ گربه سان وحشی ایران و بسیار نادر و کمیاب می باشد. موارد مشاهده سایر گربه سانان وحشی ایران ازجمله پلنگ و حتی یوزپلنگ به مراتب بیشتر از سیاهگوش است بطوریکه آخرین گزارش مستند از مشاهده سیاهگوش زنده در طبیعت کشور به اسفندماه سال ۱۳۹۳ در شهرستان طالقان باز می گردد. (لینک مرتبط)


سیاهگوش جثه نسبتا درشتی دارد و از گربه وحشی بزرگتر است، بطوریکه گاهی توسط افراد محلی با پلنگ اشتباه گرفته می شود. از مشخصات بارز این گونه علاوه بر خال های روی پوست، موهای سیاه بلند در انتهای گوش ها می باشد.


جمعیت این گونه بر اثر کاهش طعمه و تخریب زیستگاه ها در بسیاری از عرصه های طبیعی کشور از بین رفته و یا با کاهش چشمگیری روبرو شده است.