۳ آذر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست بافق یزد حین گشت و کنترل در مناطق آزاد این شهرستان، متوجه رد مشکوک یک موتورسیکلت در محدوده کوه براریگ شده و به جست و جوی منطقه مشغول شدند.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان بافق در این باره گفت: محیط بانان حین دوربین کشی دو فرد مسلح را حین پایین آمدن از ارتفاعات مشاهده نموده و در مسیر آنها به کمین نشستند اما زمانیکه افراد مسلح به کمین مامورین رسیدند دست خالی بوده و اسلحه یا ادواتی به همراه نداشتند.
سید جلال موسوی اظهار داشت: مظنونین مدعی بودند که به دنبال دام های اهلی گم شده خود راهی کوه شده اند و منکر هرگونه تخلف و حمل اسلحه بودند.
محیطبانان دستهای متخلفین را بسته و سپس در راستای مسیر حرکت آنها عازم ارتفاعات شدند.
تصویر: اسلحه شکاری تک لول غیرمجاز (قاچاق) و سایر ادوت کشف شده از شکارچیان متخلف در شهرستان بافق


موسوی گفت: مامورین رد متخلفین را در کوه دنبال نموده و اسلحه شکاری و ادوات آنان را که در نقطه ای مخفی شده بود کشف نمودند.
در این مکان یک اسلحه شکاری تک لول غیرمجاز (قاچاق)، سه عدد فشنگ ساچمه زنی و چهارپاره (فشنگ غیرمجاز مخصوص شکار پستانداران بزرگ جثه)، یک دوربین چشمی، یک چاقو و دو خورجین بزرگ مخصوص حمل لاشه شکار کشف و ضبط گردید.
متخلفین پس از تشکیل پرونده با استناد به ماده ۱۵ قانون شکار و صید به جرم شروع به شکار جانوران وحشی و حمل سلاح غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی شده و به اقدام برای شکار با استفاده از اسلحه شکاری کشف شده اعتراف نمودند.
بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز»مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.
همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.