۳ آذر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز پنجشنبه ۹۴/۸/۲۸ نیروهای یگان محیط زیست شهرستان سرخه در استان سمنان حین گشت و کنترل در مناطق آزاد این شهرستان متوجه صدای شلیک گلوله شدند.
رییس اداره محیط زیست شهرستان سرخه در این باره گفت: تلاش محیط بانان برای یافتن ردی از عاملین شلیک گلوله بی نتیجه بود و با تاریک شدن هوا جست و جو برای یافتن متخلفین نیز به پایان رسید.
رضا شاه محمدی اظهار داشت: اما محیط بانان از طریق یکی از مخبرین متوجه شدند که یک شکارچی متخلف در همان روز اقدام به شکار غیرمجاز نموده و سپس به خانه خود در روستای اروانه بازگشته است.
مامورین تا صبح روز بعد منتظر مانده و پس از هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی ورود به منزل به همراه مامورین نیروی انتظامی وارد خانه مظنون شدند.

در جریان بازرسی از منزل این متخلف لاشه کامل و تازه یک میش وحشی، یک اسلحه گلوله زنی غیرمجاز، یک اسلحه تک لول غیرمجاز، ۱۵ عد فشنگ گلوله زنی، ۲۵ عدد فشنگ ساچه زنی و چهارپاره و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

در این رابطه یک متهم بازداشت و پس از تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده و حمل سلاح و مهمات غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی گردید.
بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متهم می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.
همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط میشود.