تهران - ایرنا - پس از گذشت پنج سال، نخستین مرحله خونگیری ببر سیبری برای مشخص شدن بیماری مشمشه در اواخر آبان ماه توسط تصمیم کمیته فنی در تهران انجام شد تا وضعیت این ببر منحصر به فرد مشخص شود.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ببر سیبری (Panthera tigris altaica) یا ببرآمور، یکی از زیرگونه هایی است که در بخش های وسیعی از شرق و مرکز آسیا و شرق روسیه می زیست، اما امروزه تنها در منطقه حفاظت شده ای در شرق سیبری زندگی می کند.

ببر سیبری بزرگترین زیرگونهٔ ببر و بزرگترین گربه سان زندهٔ جهان است که ببر منقرض شده مازندران (ببر خزر) نزدیکترین نوع ببر آن است است؛ مطالعات ژنتیکی جدید نشان می دهد که این دو ببر را حتی می توان یک زیرگونه محسوب کرد.

در سال های اخیر سازمان دامپزشکی کشور در دو مرحله نمونه گیری آلودگی ببر سیبری به بیماری مشمشه را اعلام کرد و به همین دلیل این ببر در قرنطینه موقت در تهران نگهداری شد اما سازمان دامپزشکی معتقد بود که این قرنطینه برای حضور دائمی این ببر مناسب نیست و باید به مکان مناسبی منتقل شود.

در واقع سازمان دامپزشکی با حذف گزینه معدوم سازی پیشنهاد داد ببر سیبری برای آزمایش های نهایی به جایگاه استاندارد و حفاظت شده دائمی مورد تأیید سازمان محیط زیست منتقل شود اما متأسفانه سازمان حفاظت محیط زیست، گزینه معدوم سازی را در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش های بیماری مشمشه پیشنهاد داد.

این درحالیست که پیش از این، سازمان حفاظت محیط زیست در صورتجلسه ای متعهد شده بود ببر سیبری تا پایان شهریورماه امسال به جایگاه دائمی مورد تائید سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت برای انجام آزمایش های نهایی مشمشه و تعیین تکلیف نهایی منتقل شود.

طبق گفته برخی فعالان محیط زیست، در سال هایی که ببر سیبری در قرنطینه موقت به سر می بُرد از وضعیت مناسبی برخوردار نبود و این گروه امیدوار بودند سازمان حفاظت محیط زیست طبق تعهد خود این ببر را به جایگاه دائمی در منطقه حفاظت شده «سمسکنده» مازندران منتقل کند تا ببر سیبری در شرایط مناسب تری به زندگی خود ادامه دهد.

در همین راستا سه محل باغ وحش باراجین قزوین، باشگل منطقه حفاظت شده قزوین و منطقه حفاظت شده سمسکنده مازندران از سوی سازمان حفاظت محیط زیست معرفی شد که در نهایت سازماندامپزشکی و وزارت بهداشت منطقه سمسکنده مازندران را تائید کرد.

اما چندی پیش به دلیل مخالفت مدیرکل اداره محیط زیست استان مازندران با ورود ببرسیبری در منطقه تحت مدیریتش، محیط زیست از انجام تعهدات خود انصراف داد و از سازمان دامپزشکی خواست با خونگیری از ببر سیبری در مکان فعلی موافقت کند که در نهایت این کار عملیاتی شد.

در همین راستا، کمیته فنی متشکل از نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان دامپزشکی، سازمان حفاظت محیط زیست و دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و باغ وحش تهران، مقدمات نخستین مرحله خونگیری از این ببر در خطر انقراض را فراهم کردند و مقرر شد براساس نتایج آزمایش ها، وضعیت زندگی ببر سیبری مشخص شود.

بنابرتصمیم کمیته فنی، مقرر شد از این حیوان در چهار مرحله به فاصله 21 روز، 90 روز و 180 روز نمونه گیری هایی گرفته شود که آخرین نوبت خونگیری به 27 فروردین ماه سال 95 موکول خواهد شد.
در هر نوبت خونگیری، نمونه ها برای آزمایشگاه های مرجع ایران و آزمایشگاه های بین المللی همچون آلمان ارسال می شود تا در پایان 180 روز، با بررسی نتایج آزمایش های به عمل آمده، نظر قطعی در مورد وضعیت سلامت ببر سیبری اعلام شود.

کریم امیری معاون بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور در این رابطه گفت: سازمان دامپزشکی طبق نظر کمیته فنی و تخصصی، عملیات نمونه گیری از ببر سیبری را به صورت شافاف انجام خواهد داد.