۳۰ آبان ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز گذشته (جمعه ۹۴/۸/۲۹) نیروهای یگان محیط زیست شهرستان اردستان در استان اصفهان حین گشت و کنترل در ارتفاعات کوه سیاه در حاشیه منطقه حفاظت شده کهیاز متوجه صدای شلیک گلوله شدند.
رییس اداره محیط زیست اردستان در این باره گفت: محیط بانان به جست و جوی منطقه پرداخته و حوالی غروب آفتاب دو شکارچی متخلف را حین پایین آمدن از ارتفاعات و یک خودروی پراید که منتظر آناه بود را در پایین دست ارتفاعات مشاهده نمودند.
حسین شواخی اظهار داشت: مامورین جهت برخورد قانونی با شکارچیان غیرمجاز وارد شدند اما متخلفین با مشاهده محیط بانان از یکدیگر جدا شده و مشغول فرار شدند.
محیط بانان پس از مدتی تعقیب و گریز موفق شدند یک نفر از شکارچیان و راننده خودروی پراید را دستگیر کنند اما متخلفین غیر از یک اسلحه برنو، دوربین چشمی و هفت فشنگ گلوله زنی، مدرک جرم یا لاشه شکاری به همراه نداشتند.
….
لاشه دو قوچ وحشی که توسط شکارچیان متخلف شکار و سپس در زیر بوته های بزرگ مخفی شده بود


شواخی گفت: محیط بانان متوجه شدند که شکارچیان متخلف احتمالا لاشه شکار خود را در کوه مخفی کرده اند تا در فرصت مناسب لاشه را جابجا کنند.
مامورین به بررسی منطقه پرداخته و پس از چندین ساعت جست و جو و ردزنی در کوه لاشه دو قوچ وحشی را در زیر بوته های متراکم مخفی شده بود کشف نمودند.
حمل و انتقال لاشه کامل در طول روز بخصوص در ارتفاعات که امکان تردد خودرو وجود ندارد احتمال مشاهده متخلفین توسط محیط بانان یا مخبرین را افزایش داده و سرعت حرکت شکارچیان را نیز کاهش می دهد. تخلیه اندام داخلی و قطعه قطعه کردن لاشه شکار نیز علاوه بر وقتگیر بودن موجب ایجاد رد خون و آثار در منطقه شده و مامورین را نسبت به حضور شکارچیان هشیار می کند. بنابراین برخی از متخلفین بلافاصله پس از انجام شکار غیرمجاز لاشه ها را بصورت کامل در نقطه ای مخفی نموده و منطقه را ترک می کنند تا در زمان مناسب و پس از تاریک شدن هوا نسبت به انتقال آنها اقدام کنند.

متهم فراری نیز که پسر یکی از دستگیر شدگان بود و با پای پیاده در کوه متواری شده بود، پس از مشاهده دستگیری پدرش و کشف لاشه ها از ارتفاعات پایین آمده و تسلیم محیط بانان شد.

دو متهم دستگیر شده پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی و در جریان بازپرسی به شکار غیرمجاز دو قوچ وحشی اعتراف نمودند.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک کل یا قوچ وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ دویست میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نمایند.
شکارچیان دستگیر شده به شدت از اقدام خود پشیمان و نسبت به عواقب قانونی و جریمه نقدی قابل پرداخت نگران بودند.


همچنین متهم در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید اسلحه و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.
مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.