۲۸ آبان ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست مازندران و محیط بانان شهرستان بابلسر صبح امروز (پنجشنبه ۹۴/۸/۲۸) در جریان عملیاتی از پیش طراحی شده یک محموله پرندگان وحشی را در مقابل بازار پرنده فریدونکنار کشف و توقیف نمودند.
فرمانده یگان محیط زیست استان مازندران در این باره گفت: این عملیات بر اساس برنامه ریزی انجام شده و دستورات سرهنگ خیلدار فرمانده یگان محیط زیست کشور و در راستای ساماندهی صید و فروش پرندگان مهاجر در فریدونکنار صورت گرفت.
مسلم آهنگری اظهار داشت: به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر اینکه یک محموله پرنده از سمت بهشهر به مقصد فریدونکنار در حرکت، نیروهای یگان محیط زیست بصورت نامحسوس در اطراف بازار، منتظر محموله مذکور ماندند.…………………
………
لاشه پرندگان کشف شده از یک متخلف در مقابل بازار پرنده فریدونکنار

پس از مدتی یک پیکان وانت در مقابل بازار فریدونکنار توقف نموده و قصد خالی کردن سبدهای پرندگان داشت که نیروهای محیط زیست وارد عمل شده و متخلف را بازداشت نمودند.
در بازرسی از داخل این پیکان وانت تعداد ۴۶ عدد چنگر و پنج عدد اردک کشف و ضبط گردید.
رئیس اداره محیط زیست بابلسر نیز گفت: در این رابطه صورتجلسه ای تنظیم و یک نفر متهم جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

ناصر کیایی اظهار داشت: این پرندگان در شبه جزیره میانکاله در شهرستان بهشهر صید شده و جهت فروش به بازار پرنده فریدونکنار منتقل شده بودند.
یکی از مشکلات بزرگ بازار فریدونکنار این است که تمام پرندگانی که در استان مازندران و حتی استان های مجاور ازجمله میانکاله، بندر ترکمن، گمیشان و غیره صید می شوند جهت فروش به این بازار منتقل می شوند.


فرمانده یگان محیط زیست استان مازندران گفت: طی هماهنگی صورت گرفته با نیروی انتظامی، شبکه بهداشت و دامپزشکی استان مازندران از این پس نظارت مستر بر بازار پرنده فریدونکنار صورت می گیرد.

هماهنگی هایی جهت برخورد و جمع آوری تورهای هوایی نیز صورت گرفته است و طی روزهای آینده در این خصوص اطلاع رسانی خواهد شد.