۲۳ آبان ۱۳۹۴

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صید غیرمجاز پرندگان مهاجر به ویژه غازهای وحشی در فریدونکنار در حال حاضر و در نیمه دوم آبان ماه به اوج خود رسیده است. در هر شب صدها غاز مهاجر از انواع گونه ها در فریدونکنار صید شده و صبح روز بعد در بازار این شهر به فروش میرسند.

متاسفانه و در کمال ناباورى هیچ اقدام مؤثر حفاظتى حتى در حد نصب یک بنر اطلاع رسانى جهت اعلام ممنوعیت خرید و فروش برخى گونه ها تا این لحظه درفریدونکنار صورت نپذیرفته است. گرچه در روش هاى متداول و غیرقانونی صید پرندگان شامل تور هوایى و دام کِرِس عملا گزینشى نیز در صید پرندگان وجود ندارد.

از شهرستان بهنمیر، بابلسر، محمود آباد و به ویژه نور روزانه تعداد قابل توجهى از انواع پرندگان وحشی و صدها چنگر براى فروش به بازار پرنده فریدونکنار منتقل میشوند.

برخی از مدیران کل سازمان حفاظت محیط زیست طی مصاحبه ای در هفته گذشته تصاویر منتشر شده از صید و فروش غیرقانونی پرندگان مهاجر در فریدونکنار را غیر واقعی و شرایط ترسیم شده از وضعیت پرندگان مهاجر در این شهرستان را بزرگنمایی رسانه ای دانسته بودند.


تمامى تصاویر این گزارش در فاصله زمانى ١۴ الی ١۹ آبان ماه ۱۳۹۴ از بازار غیرقانونى پرنده فریدونکنار به ثبت رسیده است.بوتیمار بزرگ، کشیم بزرگ و کشیم گردن سیاه / تمامى این گونه ها از جمله پرندگان حرام گوشت می باشند

جریمه (ضرر و زیان وارده به محیط زیست) بوتیمار بزرگ پنج میلیون ریال و جریمه کشیم ها یک میلیون ریال می باشد.
حواصیل ارغوانى ، پرنده حرام گوشت / فروش براى گوشت و تاکسیدرمى / جریمه مصوب: دو میلیون ریال
اسکو / ا این پرنده به ندرت در سواحل خزر مشاهده و گزارش شده است / شکار در دریا ، فروش در بازار پرنده فریدونکنار (حرام گوشت)
گیلانشاه بزرگ / صید در بندر ترکمن ، فروش در بازار فریدونکنار براى گوشت و تاکسیدرمى / جریمه مصوب: دو میلیون ریال
صف صیادان متخلف براى فروش پرندگان صید شده به سماک شناخته شده بازار پرنده فریدونکناررییس و سماک بازار پرنده فریدونکنار در حال چوب زدن (قیمت گذاری) و حراج انفال و میراث طبیعى کشور /
١۴ آبان ٩۴صید و قتل عام چند صد غاز وحشى در هر شب

وصف این شرایط فجیع و تأثر برانگیز هرگز مانند آنچه در واقعیت قابل مشاهده است امکان پذیر نیست. همزمان با عضویت برخى کارشناسان سازمان محیطزیست در کارگروه بین المللى نجات غاز پیشانى سفید کوچک (لینک مرتبط) و برگزارى نشست چند روز اخیر در همین ارتباط با حضور کارشناسان خارجى در شهر تنکابن، در هر شب صدها غاز مهاجر از انواع گونه ها در فریدونکنار و سرخرود صید شده و صبح روز بعد در بازار به فروش می رسند.

غاز پیشانى سفید بزرگ و کوچک، غاز پازرد، عروس غاز، غاز بارناکل، غاز خاکسترى و اردک بلوطى همگى با یک روش آنهم اغلب درست در داخل عرصه ملى ثبت شده پناهگاه حیات وحش فریدونکنار (لینک منطقه) قربانى جهل، طمع، بى قانونى و مسامحه کارى هاى طایفه اى میشوند.مرگوس کاکلى و اردک سیاه کاکل از پرندگان حمایت شده / صید در بندر ترکمن و تالابهاى استان گلستان فروش در فریدونکنار

جریمه (ضرر و زیان وارده به محیط زیست) و اردک سیاه کاکل ۸ میلیون ریال و جریمه مرگوس کاکلى دو میلیون ریال می باشد.

ترمتاى کوچکترین شاهین ایران / صید توسط دام هاى هوایى ١٩ آبان ٩۴ / جریمه مصوب: دویست میلیون ریال


به منظور حفظ ظاهر و پیشگیرى از انتشار تصاویر بازار مملو از لاشه پرندگان مهاجر، امسال در زیر هر تخت محلى تعبیه شده است که فروشندگان بازار، لاشه پرندگان را به مرور از این محل به روى تخت انتقال داده و بدین ترتیب به نظر میرسد که تعداد پرندگان در این بازار چندان زیاد نمیباشد.
باکلان پرنده اى حرام گوشت و مصداق بارز نگاه تجارى به حیات وحش در فریدونکنار میباشد


این پرنده هم توسط تورهاى هوایى گِذِر در دامگاه ها و هم بوسیله شکار در دریا، صید و شکار میشود و على رغم حرام گوشت بودن همه روزه براى فروش گوشت در بازار پرنده عرضه میگردد.
شایان توجه است در هیچ کجاى دیگر جهان به غیر از این محدوده در مازندران ایران گوشت باکلان مصرف خوراکى ندارد.
قتل عام هولناک غازهای وحشی


همزمان با از راه رسیدن پرندگان مهاجر اوج صید و کشتار پرندگان به ویژه بویسله تورهاى هوایى انجام میشود. از اصلیترین تورهاى هوایى بزرگ ویژه صید غاز درست در داخل پناهگاه حیات وحش فریدونکنار (لینک منطقه) برپا شده است که یک عرصه حفاظت شده ملى و به ثبت رسیده به عنوان بیست و دومین تالاب در کنوانسیون حفاظت از تالاب هاى رامسر میباشد. این تورهوایى بزرگ صید غاز شامل دو تور موازى با فاصله دو مترى از یکدیگر میباشد. (مشابه دو تور والیبال در کنار یکدیگر) ارتفاع هر یک از پایه هاى تورها ٢۴ متر و فاصله هر پایه از پایه مقابل ٧٠ متر میباشد. عکس این تورهوایى در گزارش قبل وجود دارد.


در هر روز دست کم دو هزار و پانصد بال انواع پرندگان در این بازار معامله میشود که این رقم شامل سفارش رستوران ها نمی باشد.


بررسى موانع برخورد قانونى با معضل صید و کشتار بى رویه پرندگان وحشى در فریدونکنار و سرخرود- متاسفانه نقش غیر متعهدانه برخى از عوامل و نیروهاى سازمان محیط زیست خود از علل مهم بازماندگى سازمان مذبور در ایفاى مسئولیت و رسالت خود براى برخورد قانونى با موارد نقض گسترده قوانین مربوطه در فریدونکنار و سرخرود میباشد.
برخى از نیروهاى اجرایی محیط زیست مازندران خود مالک دامگاه و یا صیاد پرندگان مهاجر بوسیله تور هوایى و گِذِر میباشند.
طبیعی است که در چنین شرایطى نمیتوان انتظار اعمال قوانین را از ناقضین آن داشت. اما مسئله مهمتر ارائه راهکار به سایر صیادان و آگاه ساختن صیادان از برنامه های محیط زیست جهت تمرد و مقابله با اعمال قوانین از جانب این عده محدود اما تأثیرگذار است.
- عدم پیگیرى و بى تفاوتى اداره محیط زیست مازندران نیز بخش دیگرى از موانع اصلى اجراى قوانین و مقررات جارى محیط زیست کشور است. اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران قبل از هرگونه اقدامى در راستای برخورد قانونی با تخلفات آشکار شکار و صید در فریدونکنار که تنها متولى آنست، صرفا انتظار همکارى و تعامل سایر نهادها و ارگان هاى دولتى را دارد.
در حالیکه برخى مقامات استان مازندران و شهرستان فریدونکنار به انحاى مختلف و غیر مستقیم نه تنها از محیط زیست حمایت نمیکنند بلکه موافق با ادامه رویه کنونى نیز میباشند.
- از دیگر عوامل مهم ناتوانى و ضعف در برخورد با روند کنونى قدرت این بازار به دلیل تزریق منافع مالى دائمى از کانال قاچاق و خرید و فروش پرندگان زنده جهت نگهدارى در باغ هاى پرندگان خصوصى و عمومى وابسته به شهردارى هاست.
یقیناً هزینه ساخت جایگاه هاى نگهدارى استاندارد و نگهدارى و تغذیه صحیح حیات وحش در این مراکز بسیار بیشتر از خرید حیات وحش تازه صید شده بعد از هر تلفات خواهد بود. علاوه بر بازار داغ خرید و فروش جانوران وحشى در داخل این مراکز که اخیرا مشاور ریاست سازمان محیط زیست کشور هم به آن به صراحت اشاره نموده است. (لینک مرتبط)
منبع اصلى معامله ارسال انواع پرندگان صید شده در مازندران، گلستان و گیلان شامل انواع قوها، فلامینگو، انواع مرغابی ها و غازهاى وحشى، انواع پرندگان کنار آبزى و پرندگان شکارى همچنین برخى پستانداران وحشى (گربه هاى وحشى، سمورها) به باغ هاى پرندگان سراسر ایران از جمله باغ پرندگان تهران و اصفهان و مت****ان خصوصى و قاچاقچیان حیات وحش، عوامل اصلى بازار پرنده فریدونکنار می باشند.


نسل پرندگان مهاجر با ادامه صید و کشتار رو به فزونى در این منطقه استراتژیک طبیعى و تسرى آن به سایر مناطق همجوار همزمان با خشکیدگى و پسروى اکثر زیستگاه هاى تالابى کشور در خطر جدى نابودى قرار دارد.

وضعیت فعلى پرندگان مهاجر درست مشابه از بین رفتن کلیه جنگل هاى جلگه اى مازندران و یا گونه فک خزرى ایست. سه دهه قبل کسى باور به روزگارى نداشت که دیگرى اثرى از آن میراث طبیعى باقى نمانده باشد.


متن: محمدعلى الله قلى - نغمه امینى – حامد تیزرویان
تصاویر: نغمه امینى – حامد تیزرویان – سهیل اولادزاد
و با سپاس بسیار از همفکرى ها و همکارى یاوران طبیعت بی نظیر فریدونکنار و سرخرود مازندران
لینک مرتبط اخبار گذشته در سال جاری:
- برپایی گسترده تورهای هوایی با وجود ممنوعیت اعلام شده و ادامه کشتار پرندگان مهاجر در فریدونکنار
- صید غیرقانونی پرندگان مهاجر در فریدونکنار آغاز شد