۱۸ آبان ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): دو روز قبل (شنبه ۹۴/۸/۱۶) نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی تورانگزارشی را طریق همیاران محیط زیست دریافت نمودند مبنی بر اینکه سه شکارچی از اهالی روستایی در شهرستان میامی بوسیله یک خودروی پاترول وارد مناطق آزاد مابین کوه میامی و بیارجمند شده و اقدام به شکار غیرمجاز نموده اند.

رییس ذخیره گاه زیستکره توران در این باره گفت: پس از دریافت گزارش محیط بانان با کمک همیاری که گزارش مذکور را ارائه کرده بود به شناسایی متخلفین پرداخته و مشخصات هر سه نفر را بدست آوردند.

علی اکبر قربانلو اظهار داشت: محیط بانان سپس موضوع را با دادستان میامی درمیان گذاشته و پس از اخذ نیابت قضایی ورود به منزل به همراه مامورین پلیس اطلاعات و امنیت این شهرستان بصورت همزمان وارد سه منزل مسکونی در روستای ابراهیم آباد میامی شده و به تفتیش این مکان ها پرداختند.

در بازرسی از این سه خانه اجزای بدن پنج بز و گوسفند وحشی شامل یک کل وحشی، یک بره میش وحشی و سه قوچ و میش وحشی به همراه سه اسلحه گلوله زنی ۲۷۰ دوربین دار، یک اسلحه ساچمه زنی تک لول (همه اسلحه ها دارای جواز حمل) و تعدادی فشنگ کشف و ضبط گردید.
اجزای بدن پنج بز و گوسفند وحشی به همراه چهار اسلحه کشف شده از شکارچیان متخلف در شهرستان میامی

اجزای بدن متعلق دو قوچ وحشی تازه بوده و کمتر از ۲۴ ساعت از شکار آنها نگذشته بود و مابقی گوشتها مربوط به شکارهای قبلی بوده است.
در این رابطه سه متخلف بازداشت شده و پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.
مقام قضایی برای متخلفین ۵۰۰ میلیون تومان قرار تعیین نمود و به دلیل اینکه متهمین توان تامین وثیقه مذکور را نداشتند به زندان شاهرود منتقل شده اند و تا زمان رسیدگی به پرونده در این زندان خواهند بود.
علی اکبر قربانلو از دادستان محترم و فرماندهی پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان میامی بابت همکاری و مساعدت در برخورد با متخلفین تشکر و قدردانی نمود.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک کل یا قوچ وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ پانصد میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید اسلحه ها و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.

مقام قضایی می تواند با استناد به ماده مذکور و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی نسبت به ابطال مجوز حمل سلاح های کشف شده اقدام و دستور مصادره اسلحه های مربوطه به نفع دولت را صادر نماید.