یاسوج - ایرنا - رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه گفت: سرشماری پاییزه حیات وحش منطقه حفاظت شده خائیز در جنوب غربی در کهگیلویه وبویراحمد، یکی از زیستگاه های کم نظیر کشور در این شهرستان آغاز شد.

سید قدرت الله علی پور روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این سرشماری با مشارکت 10 اکیپ انجام می شود.

وی اظهار کرد: سرشماری در منطقه حفاظت شده کوه خاییز با وسعت 33 هزار هکتار انجام می شود.

علی پور گونه های غالب سرشماری شده در این طرح را شامل کل و بز، گراز، کفتار و گرگ ذکر کرد.
وی هدف از این کار را دستیابی به میزان زاد و ولد وحوش، جمعیت کلی آنها ، نحوه پراکنش گونه های غالب در این منطقه و بهبود روش مدیریت اعلام کرد.

علی پور با بیان اینکه آمار واقعی پایه و اساس برنامه ریزی برای حفظ محیط زیست است گفت: تعادل دام مرتع، جلوگیری از ورود دام های اهلی به مرتع و جلوگیری از انقراض جمعیتی حیات وحش را از دیگر اهداف این سرشماری ذکر کرد.

وی اظهار داشت: بر اساس سرشماری سالانه حیات وحش، شمار گونه های جانوری منطقه حفاظت شده خائیز یکی از زیستگاه های منحصر بفرد کل و بز کشور از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار است.

منطقه حفاظت شده خاییز با مساحتی بالغ بر 33 هزارو 385 هکتار در مصوبه شماره 163 مورخ 23/10/77 شورای عالی حفاظت محیط زیست در ردیف مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت.
پوشش گیاهی منطقه بلوط ( گونه غالب ) بنه ، کلخنگ ، بادام وحشی ، ارژن ، خوشک ، گون ، گیاهان دارویی و گونه هایی از خانواده گندمیان است و گونه های جانوری شامل کل و بز ، گرگ ، کفتار ، شغال ، روباه ، تشی،کاراکال،پلنگ و پرندگانی از جمله کبک ، تیهو ، بحری و دلیجه است.