تهران- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسلامشهر از شناسایی، ضبط و تحویل 62 گونه حیوان و پرنده توسط ماموران یگان محیط زیست و شهروندان دوستدار طبیعت این شهرستان خبر داد.

حسین بیگلری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد 44 گونه پرنده در معرض خطر انقراض و بومی منطقه هستند.

وی گفت: در بین این تعداد گونه های حفاظت شده، گونه های غیربومی نظیر اردک بلوطی، فلامینگو، دورنای تن ناز و قویای فریاد کش و غاز کانادایی نیز وجود دارد که توسط ماموران یگان محیط زیست محل اختفای این پرندگان در باغی در شهرک گلدسته شهرستان اسلامشهر شناسایی و ضبط شد.
بیگلری افزود: هفت گونه جانور و پرنده دیگر نیز در گشت های دوره ای ماموران یگان محیط زیست در رستوران فیروز بهرام اسلامشهر شناسایی و ضبط شد.

وی با بیان اینکه این جانوران شامل سارگپه، عقاب و قوی گگنگ، خرس، میمون، شیر و مار بودند تصریح کرد: این گونه جانوران پس از جمع آوری به پارک طبیعت پردیسان تحویل داده شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان افزود: 9 گونه پرنده دیگر نظیر قوی سیاه، اردک ماندارین، خودکاه، اردک سرحنایی، طاووسک، اردک اره ای، تنجه و دو پرنده آنقوت توسط شهروندان طبیعت دوست نیز به محیط زیست اسلامشهر تحویل داده شد.

بیگلری با بیان اینکه حیوانات و پرندگان در حال انقراض که توسط مردم به مراکز نگهداری پرندگان فروخته می شود گفت: این مراکز پس از خریداری حیوانات، آنها را به صورت اختیاری و داوطلبانه برای نگهداری و حفاظت به محیط زیست تحویل می دهد.

وی افزود: برخی دیگر از شهروندان دوستدار طبیعت نیز زمانی که با یک گونه پرنده یا حیوان مجروح یا آسیب دیده روبرو می شوند از طریق تماس تلفنی با اداره محیط زیست ما را از مکانی که در آنجا جانور را مشاهده کرده اند مطلع می کنند ما نیز بلافاصله ماموران یگان خود را برای تحویل جانوران به محل مورد نظر اعزام می کنیم.

بیگلری خاطرنشان کرد: جانوران پس از شناسایی برای سنجش سلامتی و تعیین تکلیف به کلینیک حیات وحش در پارک پردیسان تحویل داده می شوند و بعد از معاینه توسط دامپزشک مستقر در کلینیک در صورت تایید سلامتی و قابلیت رها سازی به محیط طبیعی بازگردانده می شوند و در صورت بیماری یا نقص عضو بعد از مداوا و بهبود به دامان طبیعت یا مراکز مجاز نگهداری حیوانات تحویل داده می شوند.