گرگان - ایرنا- رئیس حفاظت محیط زیست شهرستانهای گمیشان و بندرترکمن از دستگیری پنج متخلف شکار و صید پرندگان در این منطقه خبر داد و گفت: این افراد طی 24ساعت گذشته به دام افتادند.

علی بیانی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ماحصل گشت های کنترلی و حفاظتی محیط بانان و مامورین اجرایی یگان محیط زیست گمیشان دستگیری چهار نفر در ارتباط با صید پرندگان شکاری و بازگیر بود.

وی اضافه کرد: از این افراد دو دستگاه موتورسیکلت، دوربین چشمی شکاری، سه قطعه تله مخصوص صید پرندگان شکاری و چهار قطعه پرنده طعمه وحشی کشف شد.

به گفته بیانی همچنین مامورین یک شکارچی غیر مجاز که با سلاح شکاری وارد زیستگاه های پرندگان مهاجر در تالاب بین المللی گمیشان شده بود، را قبل از هرگونه اقدام متوقف و سلاح و ادوات شکار از او کشف و ضبط شد.

وی اضافه کرد: متخلفان با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

تالاب گمیشان با وسعتی افزون بر 14 هزار هکتار در شمال شهرستان گمیشان واقع است و تنها تالاب ساحلی استان گلستان محسوب می شود.

شهرستان گمیشان در شمال غربی استان قرار گرفته و هم مرز با ترکمنستان بوده و زیستگاه های بی شماری در حوزه استحفاظی آن قرار گرفته که از آن جمله می توان به منطقه شکار و صید ممنوع تالاب گمیشان و نیز بخشی از منطقه شکار ممنوع صوفی کم اشاره کرد.

همه ساله این منطقه گلستان میزبان تعداد زیادی از پرندگانی است که از نیم کره شمالی به مناطق جنوبی مهاجرت می کنند و ماه ها در این محل حضور داشته و مجددا برای جوجه آوری به وطن اصلی خود باز می گردند.

در این خصوص سالانه شاهد حضور ده ها گونه پرنده مهاجر در تالاب گمیشان هستیم که برای زمستان گذرانی به این منطقه می آیند و از میان آنها می توان انواع غازها، آب چلیک ها، چوب پا و اردک ها را نام برد.

در میان این پرندگان انواع نادر هم وجود دارد که در خطر انقراض بوده ،اما حمایت شده هستند که می توان به غاز پیشانی سفید، گیلان شاه، غاز خاکستری، قوی گنگ و قوی فریاد کش اشاره کرد.
در این راستا محیط بانان این منطقه نیز در چندین حوزه مشغول حراست از حیات وحش منطقه هستند که مقابله با بازگیران، شکارچیان متخلف و صیادان عیرمجاز از آن جمله است.