۱۶ آبان ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بامداد روز گذشته (جمعه) نیروهای یگان محیط زیست شهرستان فیروزکوه حوالی ساعت ۳ نیمه شب در جاده های فرعی منطقه شکار ممنوع کاوه ده به یک خودروی سانتافه مشکوک شده و جهت بررسی موضوع به راننده خودرو دستور ایست دادند.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست فیروزکوه در این باره گفت: راننده سانتافه پس از مشاهده خودروی محیط زیست با سرعت زیاد اقدام به فرار نموده و مامورین نیز به تعقیب وی پرداختند.
محمد فریدی اظهار داشت: در جریان تعقیب و گریز در جاده های فرعی و خاکی، خودروی پیکاپ محیط زیست با سانتافه برخورد نموده و منجر به انحراف و توقف خودروی متخلفین گردید.………………
خودروی سازمانی محیطبانان که بر اثر برخورد با خودروی متخلفین آسیب دیده است

در جریان بازرسی از داخل خودروی متخلفین بخشی از لاشه یک میش وحشی به همراه تعدادی فشنگ ساچمه زنی و چهارپاره کشف و ضبط و دو نفر در این رابطه بازداشت شدند.
متهمین از افراد غیربومی بوده و شب گذشته را میهمان یکی از ساکنین محلی منطقه بودند. بنابراین محیط بانان تا صبح صبر کرده و ساعت ۶ صبح پس از هماهنگی با دادستان فیروزکوه و اخذ نیابت قضایی وارد منزل میزبان متخلفین شدند.

در بازرسی از درون این ویلا بخش دیگری از لاشه میش وحشی از داخل یخچال و یک اسلحه شکاری دولول کشف و ضبط و یک نفر نیز در این رابطه بازداشت گردید.

با توجه به اینکه حدود یک سوم لاشه (یک ران و گردن شکار) هنوز کشف نشده بود محیط بانان به بازجویی از متخلفین پرداخته و نفر چهارم نیز در این رابطه شناسایی شد.

متهم چهارم که بخشی از لاشه را در اختیار داشت طی تماس تلفنی به اداره محیط زیست مراجعه نموده و مابقی اجزای بدن میش وحشی را نیز به مامورین تحویل داد.

بنابراین چهار نفر به جرم شکار غیرمجاز، مشارکت در شکار غیرمجاز، حمل و نگهداری از اجزای بدن جانوران وحشی حمایت شده به مراجع قضایی معرفی شدند.

اجزای بدن میش وحشی به همراه یک اسلحه شکاری دولول مجاز و تعدادی فشنگ ساچمه زنی و چهارپاره


هر سه متهم با دستور دادستان شب گذشته (جمعه شب) را در پاسگاه انتظامی حبله رود بازداشت بوده و صبح امروز (شنبه) جهت رسیدگی به جرم به دادگاه فرستاده شدند.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک قوچ یا میش وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است.

متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی حمایت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.


ضمنا بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید و دستور مقام قضایی اسلحه و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.