تبریز - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بناب گفت: هزاران پرنده مهاجر وارد تالاب قره قشلاق این شهرستان در استان آذربایجان شرقی شدند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست، صیاد لطفی اظهار کرد: همزمان با بارش های پائیزی که نقش اساسی در تغییر وضعیت آبی اکوسیستم تالاب قره قشلاق دارد، چندین هزار انواع پرنده مهاجر کنار آبزی و آبزی جهت زمستان گذرانی به زیستگاه های تالاب قره قشلاق وارد شدند.

وی افزود: تالاب قره قشلاق بناب یکی از با اهمیت ترین اکوسیستم های طبیعی و ارزشمند ترین زیست بوم های حوضه دریاچه ارومیه بوده که هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگان مهاجر از مناطق سردسیر سیبری می شود.

لطفی خاطر نشان کرد: این تالاب در داخل کشور در کریدور مهاجرت پرندگانی که از شمال به جنوب مهاجرت می کنند واقع شده و ارزش اکولوژیکی بالایی دارد.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان بناب گفت: یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان با اقتدار و تمام توان از این تالاب حفاظت کرده و با متخلفانی که قصد ایجاد اختلال در نظم و آرامش این زیستگاه داشته باشند برخورد قانونی انجام می شود.

تالاب قره قشلاق بناب با ۲۲ هزار و ۲۵۰ هکتار وسعت از سال ۱۳۶۴ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شده و به دلیل تنوع گیاهی و جانوری فراوان و وجود ۱۵۳ گونه انواع پرنده به عنوان عروس تالاب های شمال غرب کشور مشهور است.

شهرستان بناب در 110 کیلومتری تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی واقع است.