پنجمین فُک خزری گرفتار در تور ماهیگیران دریای خزر رهاسازی شد

گرگان - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان های ترکمن و گمیشان در غرب گلستان گفت: یک قلاده فُک خزری دیگر که در تور صیادان گرفتار شده بود پس از تیمار و اطمینان از سلامت در دریا رها شد.


علی بیانی عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: این قلاده فُک خزری ماده دو ساله نابالغ بود که در تور ماهیگیران ایستگاه صیادی مرزی 'فرید پاک' در شمال شب جزیره میانکاله گرفتار شده بود.

وی افزود: پس از اطلاع ماهیگیران به ماموران محیط زیست این گونه پستاندار به مرکز فک های خزری جزیره آشوراده منتقل و توسط دامپزشک مرکز سگ های دریایی مورد معاینه قرار گرفت.
وی اضافه کرد: پی از تیمار اولیه، گذاردن در استخر آب سرد، شستشو با محلول ضدعفونی کننده و اطمینان از وضعیت مطلوب، این فک در زیستگاه آبی جزیره آشوراده رها شد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستانهای ترکمن و گمیشان ادامه داد: در طول سال جاری این پنجمین فک خزری است که در دام صیادان گرفتار شده و پس از بیومتری در دریا رها شده است.
فک خزری تنها پستاندار دریای خزر است. جمعیت این گونه باارزش در سال های قبل با سرعت در سیر نزولی قرار گرفته بود که با همکاری نهادهایی مانند محیط زیست و صیادان منطقه و نیز نمایندگی مرکز بازتوانی سگ های آبی کشور هلند در ایران تلاش ها برای نجات و حمایت از این گونه مشهود شده است.

فک خزری یکی از کوچکترین اعضای خانواده سبیل های بدون گوش است که منحصرا در دریای خزر یافت می شود. این گونه زندگی اجتماعی داشته و در دسته های بزرگ مشاهده می شود.

مهمترین اندام حسی فک خزری مانند سایر سگ های آبی سبیل هاست که این حیوان را قادر می سازد بدون حس بینایی و شنوایی به شکار ماهی در زیر آب بپردازد.

در هر رشته از این سبیل ها یکصد رشته عصبی وجود دارد که از دست دادن این عضو نقص بزرگی برای فک های خزری محسوب می شود.

در سال های اخیر اقدامات و برنامه های فرهنگی و تشویقی متعددی برای افزایش رغبت بومیان و صیادان منطقه به حفاظت از این گونه با ارزش توسط سازمان محیط زیست اجرا شده است.
بنادر ترکمن و گُمیشان با کشور ترکمنستان نیز مرز آبی دارند.