ارومیه- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماکو در آذربایجان غربی گفت: 50 هزار قطعه پرنده آبزی و کنار آبزی در تالاب ها و منابع آبی ماکو فرود آمدند.


احمد باقرزاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در بازدید و پایش میدانی به عمل آمده توسط یگان حفاظت شهرستان ماکو انواع پرندگان از قبیل غاز پیشانی سفید کوچک، انواع حواصیل، فلامینگو، غاز خاکستری، کشیم بزرگ و کوچک، آنقوت، اردک سرسبز، سونا و خوتکا مشاهده شد.
وی اظهار کرد: پرندگان مهاجر مهاجرت خود را به تالاب ها و زیستگاه های آبی منطقه آزاد ماکو جهت زمستان گذرانی از ابتدای پاییز شروع کرده اند.

باقرزاده گفت: این پرندگان مهاجر همه ساله از عرض های شمالی سیبری به منابع آبی استان مهاجرت کرده و تا وقتی که آب و هوا مساعد باشد، در این استان باقی می مانند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ماکو افزود: این منطقه به علت وجود تالاب ها بویژه رودخانه ارس و با توجه به مناسب بودن وضعیت اکولوژیکی منطقه، امنیت بالا و منابع غذایی مناسب یکی از کریدور های مهم و حساس مهاجرتی پرندگان آبزی و کنار آبزی به شمار می رود.

ماکو دارای حدود 10 تالاب دائمی و غیر دائمی و دو دریاچه پشت سد بارون و سد ارس است که سالانه هزاران پرنده به این محل مهاجرت می کنند