۷ آبان ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست دهگلان در استان کردستان حین گشت و کنترل در عرصه های طبیعی این شهرستان با یک گروه پنج نفره از شکارچیان متخلف مواجه شدند.

رئیس اداره محیط زیست دهگلان در این باره گفت: محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و هر پنج نفر را بازداشت نمودند.

یوسف مجیدی اظهار داشت: در بازرسی از شکارچیان متخلف لاشه یک روباه، لاشه یک خرگوش وحشی، دو قبضه سلاح شکاری، تعداد زیادی فشنگ، پروژکتور، چاقو و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.
متخلفین پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.
بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک روباه معادل هشت میلیون ریال و هر یک خرگوش وحشی معادل سه میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین شکارچیان متخلف می بایست مبلغ یازده میلیون ریال به حساب دولت واریز نمایند.

متهمین علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محیط زیست، در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهند شد.

ضمنا بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید و دستور مقام قضایی اسلحه و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.