۶ آبان ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز گذشته (سه شنبه ۹۴/۸/۵) به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر احتمال عبور یک محموله قاچاق پرندگان شکاری به سمت بندر عباس، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان جاسک هرمزگان یک خودروی مشکوک در این رابطه را در مسیر جاسک به بندرعباس شناسایی نموده و به تعقیب آن پرداختند.

رئیس اداره محیط زیست جاسک در این باره گفت: هنگامیکه محیط بانان قصد داشتند جهت بازرسی خودروی مذکور را متوقف کنند از طریق همیاران محیط زیست مطلع شدند که قاچاقچیان قصد دارند در بین راه تعداد دیگری پرنده شکاری را تحویل گرفته و به محموله اضافه کنند.

کاظم شریفی شمیلی اظهار داشت: بنابراین محیط بانان جهت دستگیری متخلفین وارد عمل نشده و خودروی آنها را بصورت نامحسوس و با لباس مبدل (لباس بلوچی) تعقیب نمودند.


…………………
.
بالابان های کشف شده از درون خودروی قاچاقچیان در محور جاسک – بندر عباس

محیط بانان حین تعقیب متوجه شدند که قاچاقچیان خودروی خود را عوض کرده و پس از تحویل چند پرنده دیگر با یک خودروی پژو ۴۰۵ به سمت بندر عباس ادامه مسیر دادند.
قاچاقچیان قصد داشتند پس از انتقال بالابان ها به بندرعباس از طریق زمینی، آنها را از بندرعباس و از طریق دریا بوسیله لنج به کشورهای حاشیه خلیج فارس ارسال کنند.
محیط بان شریفی و محیط بان سلمانپور با لباس مبدل بلوچی پس از دستگیری متخلفین و کشف ۷ بالابان

محیط بانان جاسک با همکاری محیط بانان شهرستان میناب و پست ایست و بازرسی نیروی انتظامی میناب خودروی متخلفین را متوقف نمودند.
در جریان بازرسی از داخل خودرو ۷ عدد بالابان کشف و ضبط و دو متهم در این رابطه دستگیر شدند.
قاچاقچیان پس از دستگیر شدن با پیشنهاد رشوه ۴۰ میلون تومانی به نیروهای محیط زیست قصد داشتند تا از ارجاع پرونده به مراجع قضایی جلوگیری کرده و پرنده ها مجددا تحویل بگیرند.
…………………
. ……
یکی از بالابان های کشف شده از قاچاقچیان در محور جاسک – بندرعباس

محیط بانان با رد کردن رشوه پیشنهادی، متهمین را پس از تشکیل پرونده و تنظیم صورتجلسه به مراجع قضایی معرفی نمودند. متخلفین هم اکنون با دستور مقام قضایی در بازداشت بسر می برند.
بالابان های کشف شده که همگی سالم هستند جهت تیمار و تصمیم گیری نهایی به اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان منتقل شده اند.

طبق لیست جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه نقدی قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک از پرندگان شکاری شاهین، بالابان، بحری، طرلان و لاچین معادل
۶۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.

بنابراین میزان ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از صید پرندگان کشف شده معادل ۴۲۰ میلیون تومان برآورد شده که می بایست به حساب دولت واریز گردد.پرندگان شکاری (به خصوص خانواده شاهین ها) به شدت مورد علاقه قوش بازان عرب می باشند و برای خرید آنها مبالغ بالایی را پرداخت می کنند. شیوخ عرب با آموزش پرندگان شکاری از آنها برای شکار، به ویژه شکار هوبره استفاده می کنند.

زنده گیری، شکار و قاچاق این پرندگان به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه های ارزشمند کشور را در آستانه انقراض قرار داده است.


…………………. …
یکی از بالابان های کشف شده از قاچاقچیان در محور جاسک – بندرعباس

قانونگذار سنگین ترین مجازات را در بین تخلفات شکار و صید، در مورد تخلفات مربوط به شکار، صید و قاچاق پرندگان شکاری تعیین نموده و هر دو مجازات حبس (۳ سال) و جزای نقدی را همزمان برای این گروه از متخلفین در نظر گرفته است.

بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده (به مدت ۳ سال)، به جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.