۴ آبان ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نیروهای یگان محیط زیست استان سیستان و بلوچستان صبح دیروز به یک خودروی وانت مشکوک شده به راننده خودرو فرمان ایست دادند.
فرمانده یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره گفت: راننده وانت بدون توجه به ایست مامورین با سرعت زیاد متواری شده و محیط بانان نیز به تعقیقب وی پرداختند.………………
خودروی پیکاپ محیط زیست که در جریان تعقیب و گریز یا خودروی متخلفین برخورد نمود

حمید ریگی اظهار داشت: در جریان تعقیب و گریز طولانی نهایتا محیط بانان موفق شدند پس از پس از برخورد خودروی محیط زیست با وانت، مسیر آن را مسدود و خودروی متخلفین را متوقف نمایند.
پس از برخورد خودروی محیط زیست و خودروی وانت، متخلفین از خودرو پیاده شده و با پای پیاده مشغول فرار شدند و محیط بانان نیز پیاده به تعقیب آنها پرداختند.

پس از مدتی فرار در نهایت مامورین موفق شدند دو شکارچی متخلف را بازداشت نموده و از متخلفین لاشه پنج عدد چنگر به همراه دو قبضه اسلحه شکاری مجاز کشف و ضبط گردید.

متهمین پس از تشکیل پرونده تخلف جهت رسیدگی به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی به مراجع قضایی معرفی شدند.


بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک چنگر معادل یک میلیون ریال تعیین شده است. بنابراین متهمین می بایست مبلغ ۵۰ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز نمایند.
لاشه پنج چنگر به همراه دو اسلحه شکاری کشف شده از شکارچیان متخلف در سیستان و بلوچستان

متخلفین بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهند شد.
ضمنا بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید و دستور مقام قضایی اسلحه و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.