۳۰ مهر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز سه شنبه ۹۴/۷/۲۸ به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ورود گروهی از شکارچیان متخلف به ارتفاعات کوه لعلمی از توابع بخش شیبکوه شهرستان بندرلنگه، محیط بانان این شهرستان عازم ارتفاعات مذکور شدند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بندرلنگه در این باره گفت: محیط بانان یک شبانه روز به جست و جو در کوه پرداختند اما موفق به مشاهده ردی از شکارچیان نشدند.
سامان قاسمی اظهار داشت: مامورین شب را در کوه سپری و روز گذشته (چهارشنبه) در مسیرهای احتمالی خروج شکارچیان از ارتفاعات به کمین نشستند.
پس از مدتی انتظار شکارچیان متخلف که چهار نفر بودند حین پایین آمدن از کوه در کمین محیط بانان غافلگیر شده و هر چهار نفر دستگیر شدند.
.
چهار شکارچی متخلف دستگیر شده به همراه یک اسلحه گلوله زنی ۳۰۸ و اجزای بدن دو کل وحشی جوان

در جریان بازرسی از متخلفین اجزای بدن دو کل وحشی حدودا یک ساله به همراه یک اسلحه گلوله زنی ۳۰۸ مجاز، دو دوربین چشمی و دو کوله پشتی کشف و ضبط گردید.

متخلفین دو کل وحشی یک ساله را شکار کرده و بیشتر اجزای بدن آنها را طی دو شبانه روزی که در کوه حضور داشتند گباب کرده و خورده بودند.
متهمین پس از تشکیل پرونده تخلف، جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شده و در حال حاضر هر چهار نفر در بازداشت بسر می برند.

..
اسلحه گلوله زنی ۳۰۸ ، دو دوربین چشمی و اجزای بدن دو کل وحشی کشف شده از شکارچیان متخلف


متهمین طی یک فقره چک، ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز دو کل وحشی به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال را متعهد شده سپس جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.
سه نفر از متخلفین با قید ضمانت آزاد شده و نفر اصلی که صاحب اسلحه بود تا بعد از تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی و تشکیل جلسه دادگاه روانه بازداشتگاه شد.


متهمین علاوه بر ضرر و زیان وارده به محیط زیست محیط زیست (۲۰۰ میلیون ریال) در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهند شد.

ضمنا بر اساس ماده ۱۴ قانون شکار و صید و دستور مقام قضایی اسلحه و ادوات کشف شده تا اتمام رسیدگی به پرونده و تعیین تکلیف از سوی دادگاه، توقیف و در اختیار اداره محیط زیست می باشد.