۲۷ مهر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، ایجاد قرق‌های اختصاصی شکار را اقدامی نامناسب خواند و تصریح کرد: ایجاد قرق‌ و صدور مجوز شکار با توجه به شرایط فعلی اقدامی نامناسب است در حالیکه سازمان های ذی ربط باید تدابیر و راهکارهای جدید را در جهت احیای گونه های جانوری، تکثیر و رشد آنها اتخاذ نمایند.
با توجه نبود نظارت مناسب در صورت اجرای طرح قرق، سودجویان گونه های جانوری را نابود می کنند
محمداسماعیل سعیدی در گفت وگو با خانه ملت، وضعیت فعلی محیط زیست را برای هرگونه برداشت نامناسب خواند و گفت: نباید این نکته فراموش شود که ظرفیت موجود امکان بهره‌برداری را نمی‌دهد. بنابراین بهتر است سازمان‌های ذی‌ربط به جای برنامه‌ریزی برای تصویب قرق‌های اختصاصی شکار،‌ محدودیت ها را افزایش و شکار را مدیریت کنند.
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به نبود کنترل و نظارت درست سازمان‌های ذی‌ربط، تصویب قرق اختصاصی شکار راه به جایی نخواهد برد و سودجویان محیط زیست از غفلت سازمان‌های ذی ربط استفاده و گونه‌های جانوری را نابود می‌کنند.
این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: لازم است سازمان‌های ذیربط راهکارهای محیط زیستی را در جهت نیل به استراتژی و اهداف مناسب و احیای گونه‌های جانوری،‌ تکثیر و رشد آنها اتخاذ نمایند.
سازوکار مناسب برای ایجاد قرق‌های اختصاصی شکار در کشور فراهم نیست
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نهم، با بیان اینکه سازوکار مناسب برای تصویب قرق‌های اختصاصی شکار در کشور فراهم نیست، افزود: جمعیت موثر حیات وحش به اندازه‌ای نرسیده که مجوز شکار صادر شود.
سعیدی با تاکید بر اینکه تعداد زیادی از گونه‌های جانوری بر اثر شکار بی‌رویه از بین رفته است، گفت: به عنوان مثال ۲۰ سال پیش در استان آذربایجان غربی گونه‌های جانوری زیادی در مناطق حفاظت شده وجود داشت که حتی با چشم غیرمسلح به راحتی مشاهده می شدند ولی در حال حاضر با چشم مسلح به سختی می‌شود آنها را مشاهده کرد.
وی گفت: متاسفانه تعداد زیادی از شکارچیان متخلف با استفاده از سلاح‌های شکاری مجاز از کمبود محیط بانان و غفلت مسئولان استفاده و گونه‌های جانوری را سلاخی می کنند. البته گواه این ادعا مرور تخلفات حوزه صید و شکار در سال های گذشته است که براساس آن می توان چنین نتیجه ای گرفت.
بازنگری در شرایط صدور پروانه سلاح شکاری الزامی است
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس نهم، بازنگری در شرایط صدور مجوز سلاح شکاری را لازم دانست و گفت: برای بهبود شرایط زیست محیطی کشور لازم است مسئولان ذی ربط در خصوص شرایط صدور پروانه سلاح تجدید نظر کنند.
به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، طرح قرق های اختصاصی پس از بحث های فراوان هم اکنون در دستور کار شورای عالی محیط زیست قرار دارد و حدود ۵ منطقه نیز جهت تصویب به منظور ایجاد قرق اختصاصی به این شورا پیشنهاد شده است.
بر اساس این طرح مدیریت مناطق آزاد دارای پتانسیل و دارای گونه های جانوری با نظارت محیط زیست به اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار و پس از افزایش جمعیت حیات وحش از حد معین، مجوز شکار برای گرداننده قرق به تعداد مورد نظر صادر می گردد.