۲۰ مهر ۱۳۹۴
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی برفعالیت های مجرمانه یک باند قاچاق پرندگان شکاری نیروهای یگان محیط زیست شهرستان های تایباد و خواف به تحقیق در این زمینه پرداختند.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست تایباد در این باره گفت: محیط بانان در جریان تحقیقات خود دریافتند که تعدادی از قاچاقچیان از اهالی جنوب کشور وارد استان خراسان رضوی شده و با همکاری عده ای از افراد محلی در تلاش برای صید غیرمجاز بازهای شکاری جهت انتقال به کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند.

یوسف اربابی اظهار داشت: مامورین کوخه های (محل اختفای از پیش طراحی شده جهت صید) احداث شده در دشت های اطراف تایباد را شناسایی نموده و در عملیاتی مشترک متخلفین را درون کومه ها غافلگیر و بازداشت نمودند.

در این رابطه پنج نفر از اعضای این باند که ۳ نفر از آنان از اهالی روستای چاهزول شهرستان خواف و دو نفر دیگر از اهل بوشهر بودند بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شدند.

از متخلفین مذکور یک دلیجه و ۵ فاخته و در بازرسی از محل کوخه ها وسایل و ابزار شکار و صید از قبیل تور، طناب های مخصوص و غیره کشف و ضبط گردید.

صیادان پرندگان شکاری در کوخه نشسته و از قمری به عنوان طعمه برای صید دلیجه و از دلیجه به عنوان طعمه جهت صید شاهین و بالابان استفاده می کنند.
متهمین پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی و بر اساس دستور دادستان عمومی و انقلاب شهرستان تایباد بصورت موقت روانه زندان شدند.


زنده گیری، شکار و قاچاق این پرندگان (به خصوص خانواده شاهین ها) به کشورهای حوزه خلیج فارس، نسل این گونه های ارزشمند کشور را در آستانه انقراض قرار داده است.

قانونگذار سنگین ترین مجازات را در بین تخلفات شکار و صید، در مورد تخلفات مربوط به شکار، صید و قاچاق پرندگان شکاری تعیین نموده و هر دو مجازات حبس (۳ سال) و جزای نقدی را همزمان برای این گروه از متخلفین در نظر گرفته است.

بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۳ قانون شکار و صید، هر شخصی که مبادرت به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه نماید علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده (به مدت ۳ سال)، به جزای نقدی از یک میلیون و ۸۰۰ هزار تا بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.همچنین بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک دلیجه معادل دویست میلیون ریال و هر فاخته وکبوتر وحشی معادل یکصد هزار ریال تعیین شده است.